TŘINEC / Včera (15. října) se konal slavnostní večer u příležitosti 75. výročí založení Polského kulturně-osvětového svazu. Na jevišti kulturního domu Trisia vystoupily téměř dvě stovky účinkujících z pěveckých a tanečních souborů, amatérských divadel, dětských souborů, sólistů a pěveckých sborů místních spolků Polského kulturně-osvětového svazu. V publiku seděli významní hosté.

„Zakladatelé PZKO se postarali o to, aby v jejich práci pokračovaly další generace. Dnes jsme obklopeni skupinou osvědčených přátel, a to jak ze státní správy, tak z místních samospráv z obou stran řeky Olzy, spřátelených organizací pracujících ve prospěch polské společnosti v České republice a širokého okruhu členů naší organizace,“ přivítala hosty předsedkyně Polského kulturně-osvětového svazu Helena Legowicz.

Helena Legowicz, předseda HV PZKO

„V dnešním programu se na pódiu vystřídají téměř dvě stovky účinkujících. A to je jen malá ukázka potvrzující naši kondici, naši snahu o zachování polské identity, naši oddanost polským kořenům a úctu k dědictví našich předků. Koncert je také poděkováním všem členům, kteří nám nezištně věnují svůj čas, poděkováním všem, kteří nám přejí a podporují nás,“ dodala Helena Legowicz.

Rok očima člena PZKO

První část slavnostního večera zahájila polonéza v podání souboru písní a tanců Olza.

ZPiT Olza

Poté místní skupina PZKO Karviná-Ráj v humorné scénce představila zvyk pochování basu, tedy symbolické rozloučení s masopustem.

MS PZKO Karviná-Raj

Regionální soubor „Błędowice“ představil jarní zvyky.

Błędowice

Velkou dávku nadšení vnesli členové obnoveného souboru „Promyk“ z Karviné pod vedením Jadwigy Palowské. Soubor působil jako dětská skupina při polské základní škole v Karviné-Ráji. Byl obnoven u příležitosti 150. výročí polské školy v Karviné-Ráji.

Promyk

Folklorní soubor „Bystrzyca“ velkolepě představil zvyky spojené se svatojánskou nocí, kdy se házejí věnce na řeku

Ženský pěvecký sbor „Melodia“ pod vedením Aleksandry Zeman nadchl mimo jiné provedením lidové písně „Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska“. Soubor doprovázela Joanna Lipowczan-Stawarz.

Ženský sbor Melodia

Taneční soubor „Oldrzychowice“ předvedl dožínkové zvyky a diváky také pohostil kolačem a miodulou.

Oldrzychowice představují dožínkové zvyky.

Děti z folklorního souboru Zaolzioczek zavedly diváky se svou lidovou písní „Helo, Helo, Helenko!“ přímo na horské pastviny. Pozvali diváky také do staré vesnické školy.

Zaolzioczek

Divadlo J. Cienciały z Vendrynie rozesmálo scénkou, v níž se předseda místní skupiny PZKO a předsedkyně Klubu žen vydali na turistický výlet pod stan.

Teatr im. Jerzego Cieńciały z Vendryně

Reflexivní náladu navodil Przemysław Orszulik, který zpíval za vlastního doprovodu.

Rytmika

Na závěr se na pódiu vystřídalo asi 50 tančících dětí ze souboru Rytmika, které svým tancem netradičně vyprávěly příběh o vánočním stromečku a dárcích.

Mezi jednotlivými vystoupeními si návštěvníci mohli poslechnout krátké básnické vstupy z kalendáře člena PZKO, které připravila Renata Putzlacher. Texty četli Karol Suszka a Barbara Szotek-Stonawska z Těšínského divadla.

Za zásluhy o zachování polské kultury a národních tradic

Slavnostní večer poctila svou přítomností řada hostů: Velvyslanec Polské republiky v Praze Mateusz Gniazdowski, delegace Generálního konzulátu v Ostravě v čele s Edytou Wodzyńskou-Andreevou, senátor Polské republiky a člen Výboru pro emigraci a styk s Poláky v zahraničí Jerzy Federowicz a senátorka Polské republiky Halina Bieda, senátor České republiky Jiří Cieńciała, ředitel odboru pro vztahy s Poláky a Poláky v zahraničí Kanceláře předsedy vlády Jan Badowski, předseda Rady světové polské diaspory Jarosław Narkiewicz, předseda Evropského svazu polských obcí Tadeusz Pilat, předseda Sdružení Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski a řada dalších hostů.

Velvyslanec Mateusz Gniazdowski předal předsedkyni Heleně Legowiczové medaili ke stému výročí znovuzískání nezávislosti.

Velvyslanec Polské republiky v Praze Mateusz Gniazdowski přečetl blahopřejný dopis, který jménem prezidenta Polské republiky Andrzeje Dudy napsal státní tajemník Andrzej Dera, a předal předsedkyni Heleně Legowicz Medaili ke stému výročí znovuzískání nezávislosti pro Hlavní výbor PZKO. Velvyslanec Polské republiky v Praze také předal předsedkyni diplom ministra kultury a národního dědictví Piotra Glińského za zásluhy o polskou kulturu a národní tradice.

Helena Legowicz, Tadeusz Pilat, Jarosław Narkiewicz a Dariusz Piotr Bonisławski

Senátorka Polské republiky Halina Bieda předala pamětní medaili Senátu Polské republiky. Předseda Sdružení „Polská obec“ Dariusz Piotr Bonisławski předal předsedkyni Heleně Legowicz medaili k 30. výročí založení Sdružení „Wspólnota Polska“ a poděkoval jí za veškeré úsilí o zachování polskosti v zahraničí, zatímco předseda Rady Polské obce ve světě Jarosław Narkiewicz předal blahopřejný diplom u příležitosti 75. výročí založení Polského kulturně-osvětového svazu v České republice za zvláštní zásluhy o zachování polskosti na Zaolší a integraci Poláků a polské komunity v zahraničí.

Předsedkyni Polského kulturně-osvětového svazu byla 13. října 2022 udělena Čestná medaile Evropského svazu polských obcí za zásluhy o evropskou polskou komunitu, jak připomněl předseda Evropského svazu polských obcí Tadeusz Pilat.

Dojmy ze slavnostního večera

„V Zaolší jsem byl už stokrát, ale v roli velvyslance jsem poprvé. A příležitost je mimořádná – 75. výročí založení PZKO. Galavečer, který jsme právě viděli, byl přehlídkou práce jednotlivých místních skupin PZKO. Mohli jste vidět vystoupení velmi vyspělých umělců, ale také amatérská představení. Jsem ohromen a do jisté míry i překvapen, že se vše podařilo tak skvěle skloubit,“ podělil se o své dojmy Mateusz Gniazdowski, velvyslanec Polské republiky v Praze.

„Líbilo se nám to. Bylo to něco úplně jiného než předchozí koncerty. V Zaolší jsem již podvanácté. Jsem rád, že jsem sem mohl přijet. Byl to velmi rodinný koncert, bylo tam hodně mladých lidí a dětí. Možná bylo méně folkloru – který mimochodem miluji, zvláště v podání souborů ze Zaolší – ale zato na jevišti bylo hodně autentické práce s dětmi. Velkým úspěchem bylo dostat mladé lidi od telefonů a počítačů. Bylo to velmi autentické,“ řekl Tadeusz Pilat, předseda Evropského svazu polských obcí.

„Bylo to folklorní, barevné a velmi rodinné. Byl to nádherný koncert, který ukazuje, že 75. výročí není jen obrovský počet let, ale také velké úspěchy. Jsem velmi ohromen. Již léta spolupracujeme s polskou menšinou na investicích, které pomáhají zdejším Polákům udržovat nejrůznější projekty, ale také jsme pracovali se školami, pomáhali jsme jim navázat kontakt s polskými školami ve Vilniusu, realizovali jsme mnoho projektů, podpořili jsme také folklorní akce. Takže se v Zaolší cítím jako doma,“ podělil se o své pocity po první části slavnostního večera předseda Sdružení Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski.

Grupa MoCarta si získala srdce diváků

Ve druhé části galavečera vystoupila Grupa MoCarta. Smyčcové kvarteto, které baví polské publikum již téměř třicet let, opět dokázalo, že je ve skvělé formě. Skupina MoCarta si získala srdce diváků natolik, že byla nucena dvakrát přidat na závěr.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Zaolzia prowadzonego przez Kongres Polaków w RC oraz ze środków Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie.
„Financováno z rozpočtu města Český Těšín, Třinec, Moravskoslezského kraje a Ministerstva Kultury ČR“
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022“

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego