ČESKÝ TĚŠÍN / Říjnová přednáška Mezigenerační regionální univerzity Polského kulturně-osvětového svazu byla věnována významné osobnosti 18. století, kterou byl bezesporu konstruktér, mechanik a vynálezce Josef Božek.

Osobnost vynálezce, který se narodil v roce 1782 v obci Běry, představil Wojciech Grajewski – absolvent Jagellonské univerzity v Krakově (2010), historik-regionalista, učitel, badatel a popularizátor historie, dlouholetý pracovník Muzea Těšínského Slezska, jakož i Městského kulturního střediska ve Skoczowě a Střední školy M. Kopernika v Cieszyně.

Otázky ohledně národnosti

O národnosti tohoto vynikajícího vynálezce se vedou rozsáhlé diskuse. Češi věří, že byl Čech, Poláci, že Polák. Ačkoli otázka vynálezcovy národnosti zůstala nezodpovězena, řečník se pokusil problém osvětlit.

„Není pochyb o tom, že se Josef Božek narodil v polsky mluvící rodině a že prvních několik let svého života vyrůstal v polsky mluvícím prostředí. Polsky se mluvilo doma i v místním kostele v Grodzci, kde byl pokřtěn. Když odešel do Brna a nakonec se usadil v Praze, vyučovalo se tam německy. Nápis na jeho náhrobku je v němčině a jeho synové se s touto skupinou pravděpodobně ztotožňovali, stejně jako téměř všichni tehdejší obyvatelé Prahy. Je tedy jisté, že teze, že Božek byl „českým vynálezcem“, je značně nadhodnocená, protože prameny nezaznamenávají žádnou jeho spojitost s Čechami, kromě toho, že tvořil na území, které se jednou mělo stát Českou republikou,“ uzavřel Grajewski.

Malá a velká vlast Josefa Božka

Přednášející také upozornil, že v době, kdy žil Josef Božek, nefungoval pocit národní sounáležitosti v takové podobě jako dnes nebo v pozdějších dobách, zejména ve druhé polovině 19. století a ve 20. století. Malou vlastí konstruktéra bylo nepochybně Těšínské Slezsko a polsky mluvící obec Běry. Jeho velkou vlastí bylo naopak habsburské německy mluvící Rakousko. Byl tedy občanem tohoto velkého státu, který zahrnoval jak Těšínské knížectví, tak celé Čechy.

Celou přednášku si můžeme poslechnout zde:

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego