Jan Szczepanik (13. června 1872 – 18. dubna 1926) je autorem 50 vynálezů a až několika set patentovaných technických nápadů. Jeho patenty způsobily revoluci v tkalcovském průmyslu, umožnily vznik barevné fotografie a barevného zvukového filmu. Na 150. výročí narození této významné osobnosti je naplánována řada akcí a rok 2022 byl vyhlášen Rokem Jana Szczepanika.
13 června 2022 uplynulo 150 let od narození Jana Szczepanika – geniálního vynálezce a konstruktéra, který byl označován za haličského génia, polského Da Vinciho a Edisona, což v jeho případě nebylo nijak přehnané. Každá oblast, kterou se zabýval, procházela technologickou revolucí a vedla k řešením, která předběhla svou dobu o desítky let.
Stručný životopis
Jan Szczepanik se narodil 13. června 1872 v Rudnikách u Mościsk nedaleko Lvova. První rok života ho vychovávala matka Maria Rudzińska ve vesnici Zręcin u Krosna. Po matčině smrti ho vychovávala teta Salomea Gradowiczová, jejíž manžel Wawrzyniec byl správcem na okresním úřadě v Krosně.
Vystudoval lidovou školu v Krosně a pokračoval ve studiu na gymnáziu v Jasle, které však nedokončil. V roce 1888 se přestěhoval do Krakova, kde absolvoval učitelský seminář. Po složení maturitní zkoušky v roce 1892 působil jako lidový učitel na školách v Potoku, Lubatówce a Korczyně. Jako učitel trávil s dětmi více času kutilstvím než výukou podle tehdejší metodiky. Už tehdy byly jeho vášní objevy a vynálezy v oblasti techniky.
V roce 1896 opustil učitelské místo a přestěhoval se do Krakova. Ve svém bytě si zřídil laboratoř, kde experimentoval a pracoval na svých nápadech. V Krakově také začal pracovat ve fotografické prodejně Ludvíka Kleinberga, který později financoval některé jeho vynálezy.
V roce 1902 se oženil s Wandou Dzikowskou, dcerou tarnovského okresního lékaře Zygmunta Dzikowského. V letech 1902-1906 pobývali manželé převážně ve Vídni. Od roku 1906 se natrvalo usadili v Tarnově, kde se Jan Szczepanik stal známou osobností. Byl zahalen slávou evropského vynálezce, která ho obklopovala. Současně byl v Tarnově pohroužen do své práce a považován za podivína a vědce. Byl zapálený pro vědu. Měl knihovnu čítající několik set svazků. Celý den trávil ve své pracovně. Z manželství měl pět dětí.
V roce 1925 vážně onemocněl rakovinou jater. Zemřel ve věku 54 let 18. dubna 1926 v Tarnově, kde byl pohřben na Starém hřbitově.
Vynálezy galicijského génia
Jan Szczepanik byl velmi pracovitý člověk a často byl označován jako titán práce. Jeho vynálezy se týkaly mnoha oblastí, mimo jiné tkalcovství, televize, barevné fotografie, zvukového a barevného filmu, telegrafu, neprůstřelné látky, letectví, železnice a mechaniky. Vždycky chtěl usnadnit život druhým a ulehčit těžkou práci lidem, mezi nimiž vyrůstal a rostl.
Szczepanikovy myšlenky zcela změnily výrobu barevných gobelínů. Všechny Szczepanikovy tkalcovské vynálezy byly patentovány v Německu, Rakousku, Anglii a Spojených státech, kde se setkaly s velkým zájmem průmyslníků, protože výrazně zkrátily a zjednodušily proces výroby tkanin a snížily jeho náklady.
Szczepanikova metoda automatického tkaní gobelínů mu přinesla slávu. V cukrárnách se prodávaly koláče Szczepanik, pojmenované po vynálezci. Byl pozván mimo jiné do USA a Číny. Do Szczepanikovy dílny ve Vídni přijel mimo jiné Mark Twain, aby si koupil své patenty v Severní Americe. Z dohody nakonec sešlo, ale Twain mu přesto věnoval několik článků v americkém tisku a učinil z něj hrdinu dvou novel.
V roce 1899 vyvinul barevný maloobrázkový film; jeho objevy v této oblasti později v meziválečném období průmyslově využily společnosti Kodak a Agfa.
Mezi jeho četné úspěchy patří telektroskop (patentovaný v Londýně v roce 1897), zařízení pro přenos pohyblivých obrázků a zvuku, které bylo prototypem moderní televize.
Byl jedním z předchůdců barevného filmu. Na jedné z berlínských klinik natočil chirurgickou operaci kamerou vlastní konstrukce a záznam přehrál na veřejnosti. Se zvukovým filmem experimentoval mnoho let před společností Warner Bros, která v říjnu 1927 uvedla film, který je považován za první zvukový film na světě.
To je samozřejmě jen malá ukázka Szczepanikových vynálezů. Nechybí ani chemické motory, elektrická puška, zařízení pro řízení pece a dokonce i pokusy s vrtulníky a ponorkami.
Neprůstřelná vesta
Jan Szczepanik představil modernizovaný návrh neprůstřelné vesty z husté hedvábné tkaniny. Je to jeho nejslavnější vynález, který zachránil tisíce životů po celém světě.
Možná by osud Szczepanikovy neprůstřelné vesty nebyl tak spektakulární, kdyby v roce 1902 nedošlo k neúspěšnému anarchistickému atentátu na teprve šestnáctiletého španělského krále Alfonse XIII., který měl na sobě jeho vynález. Szczepanikova látka údajně zastavila kulku a zachránila tak panovníkovi život.
Alfons XIII., vděčný za záchranu, vyznamenal Poláka Řádem Isabely Katolické, nejvyšším španělským státním vyznamenáním. Záhy bylo Szczepanikovi nabídnuto vysoké vyznamenání i ruským carem Mikulášem II., ale polský vynálezce vyznamenání ruského panovníka rezolutně odmítl. Tvrdil, že tak činí z vlasteneckých pohnutek.
Zahájení Roku Jana Szczepanika
13. výročí narození Jana Szczepanika se slaví zejména v Krosně, kde prožil dětství a školní léta, a v Tarnově, kde strávil poslední léta svého života.
V dubnu letošního roku byly v aule Karpacké státní univerzity v Krosně slavnostně zahájeny oslavy Roku Szczepanika, které škola uspořádala ve spolupráci s radnicí města Krosna, Muzeem řemesel v Krosně a Střední školou Szczepanika č. 1 v Krosně. Cílem akce bylo představit osobnost velkého vynálezce a jeho činnost a také popularizovat vědu a inovace mezi veřejností celého regionu.
Během akce byla odhalena pamětní deska připomínající tohoto významného vynálezce a aula v polytechnickém kampusu univerzity byla pojmenována po Janu Szczepanikovi.
Hlavní oslavy Roku Jana Szczepanika se konaly letos v červnu, v den 150. výročí narození „polského Edisona“. Plánuje se, že každý měsíc roku 2022 se bude konat nějaká akce spojená s tímto velkým vynálezcem.
Když vynálezy inspirují
Na začátku června letošního roku se na Karpatské státní univerzitě v Krosně konala konference s názvem „Když vynálezy inspirují. Konference ke 150. výročí narození Jana Szczepanika (1872-1926)“.
První den akce studenti univerzity prezentovali příspěvky týkající se osoby a technického díla Jana Szczepanika, jakož i inovativních řešení v oblasti technologií a potravin.
Druhý den konference začal plenárním zasedáním, které zahájil vzácný host – profesor Ryszard Tadeusiewicz – s přednáškou nazvanou Jan Szczepanik – Krosenský diamant, který Krakov proměnil v neocenitelný briliant. Pan profesor ve svém projevu představil Krakov jako „okno“ do Evropy a místo, odkud se do světa vydaly první vynálezy Jana Szczepanika. „Byla to země Krosno, která zrodila neocenitelný diamant talentu Jana Szczepanika, ale byl to Krakov, který tento diamant vybrousil a ukázal světu jako nádherný briliant.“
Součástí programu konference byla také vystoupení pracovníků KPU Krosno v bloku Symbióza vědy a techniky ve výzkumné práci a v bloku Podnikatelé: Inovativní firmy regionu.
Rok Jana Szczepanika v Tarnově
Hlavní oslavy Roku Jana Szczepanika v Tarnově se konaly v červnu, protože 13. června je přesné výročí jeho 150. narozenin. Oslavy však budou pokračovat až do konce roku 2022. Některé akce jsou naplánovány na podzim. Mezi ně patří i odhalení maleb věnovaných Szczepanikovi.
V rámci oslav se v amfiteátru konal koncert „Szczepanikowie dla Szczepanika“ – koncert rzeszovské poprockové skupiny PECTUS. Skupinu založili v říjnu 2011 bratři Szczepanikové.
Přesně v den narozenin velkého vynálezce se v centru města konaly oslavy a galavečer. V Muzeu historie Tarnova a regionu se konala vernisáž výstavy Jan Szczepanik – génius, vynálezce, konstruktér, která je součástí celostátních oslav 150. výročí narození Jana Szczepanika.
Akademie aplikovaných věd v Tarnově hostila první ročník tarnovského inovačního veletrhu ITAR 2022. Hlavním cílem veletrhu je propojit vědeckou sféru s inovativními ekonomickými subjekty a vytvořit nové možnosti vzájemné spolupráce. Vynálezy a inovace byly představeny v těchto kategoriích: zdraví, medicína a rehabilitace, sociální inovace, ekologie a bioekologie a biotechnologie, technika, IT a design.
Zde je videoreportáž z oslav Roku Jana Szczepanika v Tarnově:
Program oslav jubilea v Tarnově a Krosně najdete zde.
Všechny důležité informace a novinky související s oslavami Roku Jana Szczepanika jsou průběžně zveřejňovány na speciálním facebookovém profilu.
Komentáře