BRENNA / V pondělí 16. května se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva obce Brenna, na kterém zastupitelé odhlasovali zrušení dubnových usnesení, která umožňují výstavbu Haly Jaworowa. Hlasování proběhlo po bouřlivé debatě, které se zúčastnil zástupce investora, obyvatelé Brenné a milovníci hor a přírody.
Zástupci organizací a soukromých osob z regionu Zaolší také vyjádřili formou otevřeného dopisu svůj nesouhlas se záměrem výstavby hotelu a rekreačního komplexu na Hale Jaworowa.
Diskuse o výstavbě Haly Jaworowa probíhá již několik let. Avšak na intenzitě získala zejména poté, co zastupitelé obce Brenna na mimořádném zasedání v dubnu letošního roku přijali usnesení o přistoupení k vypracování změny „Studie podmínek a směrů územního rozvoje v obci Brenna pro oblast Hala Jaworowa a úbočí hory Kotarz“.
Usnesení dalo zelenou realizaci investic v Hale Jaworowa, které by tuto jedinečnou přírodní a kulturní lokalitu ve Slezských Beskydech nenávratně zničily. To vyvolalo protesty obyvatel Brenné, milovníků hor, přírody a turistiky nejen z Těšínského Slezska, ale i mimo jeho hranice.
K protestu se připojila mimo jiné místní skupina PZKO
Před mimořádným zasedáním zaslaly místní kulturní instituce a organizace, jakož i vědecké a umělecké organizace otevřený protestní dopis, v němž signatáři vyjádřili svůj nesouhlas s plány na zástavbu Haly Jaworowa. Otevřený dopis byl zaslán z iniciativy Macieje Szymonowicze, hudebníka skupiny Psio Crew, a Romana Wirtha z knihkupectví v Českém Těšíně.
K obraně Jaworové Haly se připojily i organizace a jednotlivci ze Zaolší
Protestní dopis starostovi Brenné Jerzymu Pilchovi a předsedovi obecní rady Sewerynu Greniovi podepsali mimo jiné prof. Daniel Kadłubiec, Halina Twardzik, předsedkyně Polského turisticko-sportovního sdružení „Beskid Śląski“ v ČR, Lenka Koždoňová ze sdružení „Koliba“, Jadwiga Onderek, předsedkyně MS PZKO Mosty u Jablunkova-Šance, Ewa Kawulok, předsedkyně MS PZKO Milíkov, Krzysztof Mitura, vedoucí Polského harcerstva v ČR, Jan Michalik, Dana Wirth a Roman Wirth z knihkupectví v Českém Těšíně.
Kulturní a historický základ identity horalů z Brenné
„Důrazně se ohrazujeme proti všem aktivitám spojeným s výstavbou hotelu a rekreačního komplexu v areálu Hala Jaworowa. Kromě zřejmých turistických hodnot představuje tato oblast kulturní a historický základ identity horalů z Brenné, Slezských Beskyd, obce Těšínského Slezska a celých Karpat. Hora Kotarz je místem paměti horalů z Brenné, kolébkou pastevectví, symbolem valašské kultury, počátkem horalské kultury, posledním tak rozsáhlým a půvabným nezarostlým horským pastvištěm ve Slezských Beskydech,“ čteme v protestním dopise.
„Tuto výzvu rozhodně podporuji a dodávám, že horských hotelů jsou tisíce, ale Hala Jaworowa je jen jedna. V kulturně a civilizačně vyspělých zemích, jako je Rakousko, by nikoho nenapadlo zbavit se tak jedinečného místa kvůli něčemu, co by ho navždy zničilo,“ komentoval profesor Daniel Kadlubiec.
Písemné stanovisko zaujala také Halina Twardzik, předsedkyně Polského turisticko-sportovního sdružení „Beskid Śląski“.
Dubnová usnesení umožňující zástavbu horské pastviny byla zrušena
„Jsme plně pro zachování přírody v jejím přirozeném stavu a jsme zcela proti jakýmkoli akcím směřujícím k likvidaci zbytků původních zákoutí našich krásných Beskyd. Doufáme, že kompetentní lidé najdou takové řešení, které co nejméně ohrozí existenci fauny a flóry na tomto místě,“ napsala Halina Twardziková ve svém dopise.
V pondělí 16. května se konalo mimořádné zasedání Rady obce Brenna, na kterém zastupitelé odhlasovali zrušení dubnových usnesení umožňujících výstavbu Haly Jaworowa. Hlasování proběhlo po bouřlivé debatě, které se zúčastnil zástupce investora, obyvatelé Brenné a milovníci hor a přírody.
Komentáře