BRENNA, USTROŃ / Členové a příznivci Polského turistického spolku „Beskid Śląski“ v České republice se tentokrát vydali na úterní výlet na polskou stranu. Pod vedením Stanisława Pawlika, člena PTTS „BŚ“ i Polského turistického vlastivědného spolku (PTTK), a také beskydského průvodce se vydali na Równici.

Na Równici vystoupili z Brenné přes Lipowski Groń. Sestoupili do Ustroně Jaszowce. Trasa nebyla dlouhá, měřila jen 10 km, a turisté museli překonat 538 výškových metrů. Je však třeba mít na paměti, že v horách vládnou zimní podmínky. Nejinak tomu bylo i minulé úterý (22. února), kdy „Beskyďáky“ zastihla na trase sněhová vánice.

Přestože je to tak blízko, Beskydy na polské straně jsou členům PTTS mnohem méně známé než Beskydy na české straně.

Výletu se zúčastnilo dvacet členů a příznivců Slezských Beskyd. – Tentokrát trasa vedla po značených stezkách, které jsme ale příliš neznali,“ říká Wanda Farnik, místopředsedkyně PTTS pro turistiku.

„Když jsme na rozcestí v Lipowci opustili pohodlnou lesní cestu a začali stoupat po žluté značce, vedla nás cesta ještě spícím bukovým lesem pod Žárem a Lipowským Gronem. Před námi se otevíraly výhledy do údolí Brenny, nad nímž se tyčil průsmyk Karkoszczonka, masiv Klimczok a svahy Błatnie. Za námi vpravo bylo vidět Goczałkowické jezero,“ uvedla Farnik.

Odměnou za rychlý vyšlap byl pěkný výhled

Vrchol Rovnice je porostlý bukovým porostem. Z mýtiny na severu však turisté, kteří se na vrchol dostali jako první, mohli spatřit charakteristickou siluetu Skrzyczneho – nejvyššího vrcholu Slezských Beskyd na polské straně s výškou 1257 m n. m..

„Z Równice jsme se vydali po žluté značce dolů k občerstvení Dwór Skibówki. V příjemném prostředí zámečku bylo možné se zahřát a občerstvit. Na zpáteční cestě vedoucí výletu nabídl návštěvu sklepních prostor v nedaleké Zbojnické chatě. Byli jsme ohromeni,“ přiznává Farnik.

Turisté se vydali po červené značce do Ustroně Jaszowce, odkud jeli autobusem do Cieszyna.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego