BYSTŘICE / Návštěvníci MUZ-ICu v Bystřici se ve čtvrtek přenesli o několik desetiletí zpět. Všude létalo peří a zněla lidová hudba. Příležitostí k tomu byly „Szkubaczki“, tj. draní peří.

„Když jsem byl malý, pamatuji si, že jednou z nejdůležitějších akcí byly Szkubaczki. Scházeli se sousedé, babička pekla koblihy, vařil se čaj s rumem, zpívalo se a u toho se povídalo. Ale zároveň se pracovalo, to znamená, že se škubalo husí peří, aby se jím naplnily peřiny,“ vzpomínal starosta Bystřice Roman Wróbel.

Pracovníci MUZ-IC připravili rekonstrukci škubaček. Dámy v lidových krojích u jednoho stolu draly peří a lidé, kteří se přišli podívat na škubačky, mohli sledovat jejich počínání. Nechybělo samozřejmě vyprávění a zpěv za doprovodu kapely Bukoń. Kromě toho byly pro všechny účastníky připraveny texty písní, aby si každý mohl zazpívat.

Na jednu peřinu je potřeba 6 kilo peří

„Když jsem byla malá, neměli jsme doma elektřinu ani plyn. V domě byly dvě dívky, takže jsme museli oškubat spoustu peří. Většinou se draní peří konalo v domě, kde byla děvčata. Tam, kde byli chlapci, neměli tento problém, protože peřiny nosila domů nevěsta. Škubání bylo takovým společenským setkáním. Draní peří trvalo několik dní, protože obvykle jsme dávali 6 kilogramů peří do jedné peřiny,“ vyprávěla Ewa Szczerbová, která je známá jako Jewka Trzyńczanka.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego