Národní institut polského kulturního dědictví v zahraničí Polonika připravuje projekt inventarizace polských stop na hřbitovech v našem regionu. Proto se 27. listopadu v Českém Těšíně uskuteční seminář pro zájemce, kteří by chtěli pomoci při tomto projektu.

Seminář je zdarma. Povedou jej odborníci, včetně historiků umění a památkářů. Je to skvělá příležitost získat praktické znalosti a podílet se na tomto důležitém projektu. Stále je k dispozici několik volných míst; zájemci se mohou přihlásit e-mailem: info@zwrot.cz

Michał Michalski: Zveme všechny

O projektu jsme si povídali s Michałem Michalskim, pracovníkem Národního institutu polského kulturního dědictví v zahraničí Polonika.

Mohl byste stručně představit institut Polonica?

Jsme poměrně mladá instituce, kterou ministr kultury a národního dědictví založil na konci roku 2017. Institut je státní kulturní institucí, jejíž činnost se zaměřuje na studium, ochranu a popularizaci polského kulturního dědictví v zahraničí. Zabýváme se dědictvím v oblastech, kde žijí Poláci, především za východními hranicemi Polska, ale také zde za Olzou. Naše aktivity se zaměřují také na kulturní dědictví polské emigrace, a to jak ekonomické, tak politické, v různých zemích světa, například ve Francii, Velké Británii, Spojených státech amerických nebo Argentině.

Realizovala vaše instituce již nějaké projekty v České republice?

Polonika je instituce, která zastřešuje program polského ministerstva kultury „Ochrana kulturního dědictví v zahraničí“. Z tohoto programu je již několik let financován projekt „Po stopách Poláků v zemích Koruny svatováclavské“. Projekt zahrnuje spolupráci mezi Univerzitou Jana Długosze v Čenstochové a Ostravskou univerzitou za účasti knihoven, muzeí a archivů v České republice. Polské artefakty byly mimo jiné zkoumány v muzeích, jako je Moravské zemské muzeum v Brně a Slezské zemské muzeum v Opavě. Výsledkem tohoto výzkumu, který společně provedli čeští a polští badatelé, byl před dvěma lety vydaný katalog polských mincí a medailonů.

Nedávno jsme se setkali s konzulkou Izabellou Wołłejko-Chwastowicz ve Szczawnici při propagaci vědecké publikace, která byla výsledkem vědecké konference věnované přítomnosti polských šlechtických rodů v českých zemích.

Zajímavá iniciativa.

Dalším prvkem tohoto projektu je připomínka významných osobností polských dějin, které byly nějakým způsobem spojeny s českými zeměmi. Již před několika léty jsme instalovali pamětní desku připomínající pobyt krále Jana III. Sobieského v Olomouci a pamětní deska Huga Kołłątaje, který byl v Olomouci vězněn rakouskými úřady. Dalším prvkem jsou výstavy, které doprovázejí vědecké konference. Byla to například výstava věnovaná polským šlechtickým rodům. Předtím byla také velmi zajímavá výstava turistických průvodců – českých průvodců po Polsku a polských průvodců po České republice. Jedná se o nejstarší turistické průvodce, tedy ty, které byly vydány před vypuknutím první světové války.

V Zaolší však institut zatím neměl možnost realizovat své projekty?

Proto jsem přijel do Českého Těšína. Jsem velmi vděčný za pozvání na Sjezd PZKO, za diskuse a za to, že jsem mohl navštívit hřbitovy v Karviné a hřbitovy v horské části Zaolší. Jedním z nejdůležitějších úkolů institutu je dokumentace polského dědictví. To je samozřejmě proces, který začal ještě před založením institutu. Po politické transformaci v Polsku na počátku 90. let 20. století výrazně vzrostl zájem a začaly se provádět různé druhy dokumentace, výzkumu a časem i konzervační práce na místech polského kulturního dědictví mimo současné hranice Polska. Institut v této práci pokračuje a rozšiřuje její rozsah.

Jednou z důležitých součástí naší práce je dokumentace hřbitovů jako součásti kulturního dědictví. Chceme vytvořit soupis polských hrobů a případně zveřejnit materiál na internetovém portálu. V současné době na něm pracujeme a spuštění portálu plánujeme na rok 2022. Bude obsahovat poznatky o polském kulturním dědictví v zahraničí.

S tím souvisí i vaše návštěva Zaolší a seminář, který chce Institut tuto sobotu uspořádat. Popište prosím stručně, co mohou účastníci očekávat?

Ve spolupráci s Polským kulturně-osvětovým svazem a sdružením OLZA PRO pořádáme vzdělávací seminář o inventarizaci a péči o historické polské hroby v tomto regionu. Během semináře bychom vám rádi pomohli systematizovat vaše praktické znalosti v oblasti péče a údržby historických hřbitovů a představit zásady dokumentace a inventarizace náhrobků a nekropolí.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego