Opilec spadl z mostu

Když se jistý Fukała z Karviné vracel 1. října 1892 večer notně opilý domů, spadl z železničního mostu. Pádem ze čtyřmetrové výšky si způsobil zlomeniny rukou a nohou.

Padělané peníze

Falešné desetikorunové mince se objevily v oběhu v říjnu 1906 v Těšíně a Bohumíně. Jednalo se o zdařilé padělky.

Dopadení zloděje dobytka

Jistý Cieślar z Nýdku ukradl v říjnu 1906 místnímu hospodáři Kaifaszovi krávu v hodnotě tehdejších 220 korun. Zvíře pak prodal jedné starší ženě na trhu v Jablunkově za 150 korun. Krátce nato byl zloděj dopaden.

Prozradilo ho přílišné utrácení

Muž zanedbaného zevnějšku se objevil v říjnu 1906 v jedné hospodě ve Svibici a hned se stal nápadným svým přílišným utrácením. A tak si pro něho přímo do lokálu přišli muži zákona. Jak se ukázalo, chlapík, který měl za sebou jedenáctiměsíční pobyt za mřížemi, se před několika měsíci vloupal do jednoho statku v Žukově a ukradl tam 226 korun.

Podlehla popáleninám

Paní Anna Eisnerová z Bystřice zemřela v říjnu 1907 následkem popálenin. Ty utrpěla během požáru svého domku.

Smrt při česání jablek

Josef Metla z Hradiště česal 15. října 1909 jablka. Přitom spadl tak nešťastně, že za dva dny po převozu do nemocnice zemřel.

Tragický konec rvačky

Tragickou dohru měla rvačka, která se 1. října 1909 strhla v jedné z těšínských hospod mezi několika vojáky z místních kasáren a dělníky. Malířský pomocník Mrózek byl během ní vážně zraněn a musel být dopraven do nemocnice, přičemž následkem zranění utrpěl trvalé následky. Násilníci v uniformách skončili za mřížemi.

Krádež místo vděku

Eva Pietrzyková z Louk v říjnu 1915 vážně onemocněla. Lékařům ve Slezské nemocnici v Těšíně se ji podařilo vyléčit. Když po šesti týdnech opouštěla zdravotnické zařízení, za vzornou lékařskou péči se „odvděčila“ po svém. Vzala si s sebou větší množství prostěradel, které měla omotané kolem těla. Vrátnému, panu Wojnarovi, se ale zdála příliš tlustá. Ženu zadržel a zavedl do kanceláře, kde se na krádež přišlo.  

Vážný úraz dřevorubce

Na dřevorubce Jana Matuszka spadl během práce v říjnu 1917 v lese poblíž Řeky kus odříznutého stromu. S vážnými zraněními skončil v nemocnici v Těšíně.

Krádež ovce

O ovci přišel v říjnu 1917 pan Jan Płoszek z Líštné. Zvíře v hodnotě tehdejších 120 korun zloději zabili na území obce, stažená kůže a uříznutá hlava se našla ještě ten den. 

Sněhová kalamita

Velké množství sněhu napadalo v noci z 29. na 30. října 1919 v horské osadě Bahenec, která je součástí Písku. Takovou sněhovou nadílku nepamatovali nejstarší horalé. V lesích napáchala velké škody, dřevorubci se tam nemohli dostat kvůli velkým sněhovým závějím.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Těrlické Filmové léto

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego