Třinec / Dnešní den byl významný zejména pro žáky, kteří poprvé překročili práh školy. Do první třídy Základní školy Gustava Przeczka v Třinci bylo zapsáno třináct žáků.

Kromě žáků, rodičů a pedagogického sboru byli přítomni také hosté – mimo jiné generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, primátorka města Třince Věra Palkovská, člen správní rady Nadace „Pomoc Polákům na východě“ Juliusz Szymczak-Gałkowski, výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek, místopředseda organizace Macierz Szkolna Marek Bystroň a další.

„Ocitáme se v nové realitě, budeme se řídit doporučeními a budeme fungovat tak, aby to bylo bezpečné, aby všichni chodili do školy rádi a zdraví,“ řekla na úvod ředitelka školy Anna Jež.

Výbava pro prvňáčky

Všichni žáci prvních tříd obdrželi stejně jako jejich kolegové ve všech polských školách v našem regionu Poukaz pro prvňáčka. Školní startovací balíček, který se skládal ze školní brašny se školními potřebami, financovala Nadace „Pomoc Polákům na východě“. Kromě toho žáci obdrželi knihu Josefa Ondrusze „Zázračný chléb“, kterou financoval Kongres Poláků v České republice.

Během slavnostního ceremoniálu byla také minutou ticha uctěna památka zesnulého Tadeusze Smugały, předsedy spolku Macierz Szkolna, který se mimořádně zasloužil o to, že i děti v polských školách v České republice dostaly výbavu pro prvňáčky.

Nová publikace

V letošním školním roce slaví škola několik výročí: mimo jiné 170. výročí založení první školy ve Starém Třinci a 90. výročí založení základní školy. Za zmínku stojí i to, že Třinec letos slaví 90. výročí udělení městských práv. Výročí si připomeneme publikací, která čtenářům přiblíží fakta o historii i současnosti školství v Třinci.

V rámci oslav jubilea sehrají studenti v červnu v kulturním domě Trisia divadelní představení na motivy povídky Kornela Makuszynského „O dvou lidech, kteří ukradli měsíc“. Režisérem představení bude učitel základní školy Roman Grycz.

Z iniciativy generální konzulky Polské republiky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowicz byl na školní zahradě vysazen Strom paměti, který poroste jako poděkování těm, kteří tvořili historii školy a svým srdcem, talentem a prací přispěli k jejímu rozvoji.

Medaile pro ředitelku Annu Ježovou

U příležitosti jubilea školy předala generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz ředitelce Anně Ježové Medaili Národní komise pro vzdělávání za zásluhy o rozvoj polské školy v Třinci.

Miriam Lisztwanová laureátkou dvou soutěží

„O prázdninách jsme obdrželi zprávu, že Katedra didaktiky polonistiky Polské zahraniční univerzity, která vyhlásila výtvarnou soutěž pro žáky polských škol u příležitosti výstavy obrazu Jana Matejky „Astronom Koperník“ v největší londýnské galerii, ocenila malířské talenty. Naše Miriam Lisztwanová z 8. ročníku se svým portrétem obsadila krásné třetí místo a vyhrála jízdní kolo,“ uvedla ředitelka školy Anna Jež.

Není to jediná cena, kterou Miriam Lisztwanová získala, žákyně z Třince obsadila také druhé místo v soutěži „Moje nejzajímavější online setkání s Polskem“, kterou pořádalo Ministerstvo zahraničních věcí. Při této příležitosti předala generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz vítězkyni cenu a diplom.

Nejstarší žáci připravili program pro nejmladší

Na závěr celé akce vystoupili deváťáci, kteří obětovali konec prázdnin, aby připravili speciální program pro prvňáčky.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego