Z návštěvy u bratra se už nevrátil

Karel Wybraniec z Bohumína navštívil v září 1900 svého bratra Františka v nedalekých Věřňovicích. Společné chvíle trávili střílením do terče z nového šestiranného revolveru. Když František vystřelil pět ran, zapomněl, že ve zbrani se nachází ještě jedna patrona a žertem namířil na bratra a zmáčkl spoušť. Revolver vystřelil a Karel Wybraniec se mrtev skácel k zemi.

Kuriózní krádež

Během trhu v Těšíně v září 1902 jistý zlodějíček dostal zálusk na pár obuvi v jednom stánku. Ve spěchu však odcizil jednu pánskou a druhou dámskou botu.

Křest Mexičanky

Zajímavý křest se konal počátkem září 1906 v evangelickém kostele v Návsí. Křtila se tam tříletá holčička, jejíž rodiče žili už několik let v Mexiku, avšak pocházeli ze Slezska. Během dovolené ve své domovině se tady rozhodli nechat pokřtít svou dceru, protože jako evangelíci neměli k tomu v silně katolickém Mexiku příležitost.

Rodinný klan před soudem

Pětačtyřicetiletý Antonín Ochmann, jeho dva synové, jednadvacetiletý Eduard a dvacetiletý Jindřich a čeledín  Robert Luksza stanuli v září 1906 před soudem v Těšíně. Měli totiž na svědomí řadu vloupání v Rychvaldu, Orlové a okolí. Za to všichni skončili za mřížemi. Antonín vyfasoval šestnáct měsíců, jeho povedení synové Eduard a Jindřich deset a osm měsíců, zatímco Luksza třináct měsíců.

Zemřel cestou do nemocnice

Jeden muž z Karviné trpěl zdravotními problémy a tak se 20. září 1906 vypravil do nemocnice v Těšíně. Do cíle své cesty však nedošel, protože zemřel už v Darkově.

Obrátil zbraň proti sobě

Dobrovolně ukončil svůj život 21. září 1907 hajný Jan Židek z Karviné. Nejdřív chtěl ze vzteku zastřelit svou manželku, ta mu ale vytrhla pušku z rukou a vyhodila oknem. Tehdy vyskočil za zbraní a obrátil hlaveň proti sobě.

Rvačka se smrtelnými následky

Tragicky skončila taneční zábava, která se konala v září 1907 v jednom hostinci v Ustroni, pro šestadvacetiletého dělníka Pavla Czysze. Připletl se totiž do rvačky a přišel v ní o život.

Vyloupení kostela

Dva muži a jeden nezletilý mladík vnikli v září 1910 do katolického kostela v Prostřední Suché. Dovnitř se dostali oknem a ukradli kalichy za tehdejších tisíc korun.

Násilník trestu neunikl

Horník z Louk Jan Witosz znásilnil jistou ženu. Ze svého zločinu se pak musel v září 1910 zpovídat před těšínským soudem. Porota ho odsoudila k třináctiměsíčnímu pobytu za mřížemi.

Tragický konec honu

Hospodský Pawlik a několik rolníků z Louk se v září 1910 vracelo na voze z honu. Naneštěstí jedna z loveckých pušek vypálila a zasáhla pana Pawlika přímo do srdce. Muž zemřel na místě.

Dvanáctiletý žhář

Několik požárů potrápilo v létě 1910 obyvatelé Orlové a okolních obcí. Ve všech případech se jednalo o žhářství. V září se podařilo pachatele těchto zločinů dopadnout. Byl to teprve dvanáctiletý Leo Błahut, syn horníka z Polské (nyní Slezské) Ostravy. Hoch se ke všemu přiznal, k jednomu případu uvedl, že jednal ze msty.

(gam)





Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Těrlické Filmové léto

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego