Skon nejstarší občanky
V sobotu 31. srpna 1907 v Těšíně zemřela ve věku 99 let Marie Gałuszková. V té době se jednalo o nejstarší osobu ve městě.
Utekl z nemocnice
Tulák Moric Macha z Místku byl koncem srpna 1900 zatčen a měl být dopraven k soudu v Novém Jičíně. Kvůli nemoci ale předtím skončil v evangelické nemocnici na Bielské ulici v Těšíně. Když se počátkem září jeho zdravotní stav zlepšil, beze stopy zmizel.
Vykolejení vlaku
Vlak Košicko-bohumínské dráhy vykolejil 6. září 1899 ráno v Loukách u Karviné. Nikdo z cestujících nezemřel ani nebyl zraněn.
Rvačka v hospodě
K pořádně drsné rvačce došlo počátkem září 1900 v jedné hospodě na Frýdecké ulici v Těšíně. Mezi sebou se servali popíjející dělníci. Když zakročující policisté začali některé rváče odvádět, ostatní na ně začali házet kameny. Policie se proto pokusila zatknout další výtržníky.
Tehdy jeden z násilníků mrštil po jednom muži zákona těžkou motyku. Trefil jeho obličej a tak mu roztříštil dolní čelist, vyrazil dva zuby a usekl horní ret. Raněný policista skončil v evangelické nemocnici, všichni výtržníci ve vězení.
Vloupání do kláštera
Z dobře zajištěné pokladny v uzamčené místnosti v klášteře Milosrdných bratří v Těšíně zmizelo 1347 korun a 40 haléřů. Ke krádeži došlo v sobotu 8. září 1900. Převor kláštera nelenil a vše oznámil na policii. Policejnímu strážníkovi Pietrulovi se brzy nato podařilo vypátrat a zatknout zloděje. Byl to truhlář Jan Żywiol, který byl u Milosrdných bratří zaměstnán.
Osudného dne, když řeholníci zrovna večeřeli, vnikl pomocí paklíče do pokoje s pokladnou, kterou otevřel klíčem, jenž ležel na stole. Lump se ke všemu doznal a lup vrátil.
Hrozily nebezpečné nemoci
V září 1901 lidi na Těšínsku ohrožovaly nebezpečné nemoci. Případy onemocnění spálou se vyskytly v Hrádku, Holešově a Pudlově. V Hrušově, Šunychlu, Věřňovicích, Dolních Bludovicích a Starých Hamrech se objevily spalničky, zatímco v Kačičích, Karviné a Jablunkově černý kašel.
Uctili císařovnu
Zádušní mše za předposlední rakouskou císařovnu a uherskou královnu Alžbětu, manželku císaře Františka Josefa I. se konala 10. září 1901 také ve farním kostele sv. Máří Magdalény v Těšíně za účastí velkého množství věřících. Panovnice byla zavražděna tři roky předtím italským anarchistou Luigi Luchenim na cestě k ženevskému přístavu. Vrah ji probodl pilníkem.
Krádež poštovního povozu
Poštovní povoz i s koněm ukradl v září 1904 v Orlové neznámý nepoctivec. Když kočí zastavil před nádražím a šel převzít poštu, zloděj si sedl na jeho místo a odjel.
Padělané peníze
Zedník Adam Lusik z Bobreku u Těšína zaplatil v září 1905 jednomu těšínskému fiakristovi padělanou pětikorunou. Případem se začala zabývat policie.
Mladá podvodnice
Povedenou nájemnici ubytovala ve svém domě v roce 1907 vdova Blahutová z Těšína. Jednadvacetiletá Josefa Krajewska z Krakova totiž vdavekchtivé Blahutové slíbila, že ji sežene ženicha a vylákala od ní 208 korun. Potenciálního manžela však nesehnala a peníze si ponechala.
Krajewska kromě toho přiměla manželé Raidlovy, kterým namluvila, že podědí po svém strýci čtyři tisíce korun, aby se za ní zaručili u české Občanské záložny v Těšíně na půjčku 1400 korun. V září 1907 její počínání zhodnotil soud a poslal ji na čtyři měsíce za mříže.
S ukradeným kolem daleko neodjel
Pavel Heczko z Lyžbic ukradl v září 1907 z průjezdu u dnes už bývalého Německého domu v Těšíně jízdní kolo místnímu obchodníkovi Františku Lyskovi. Se zlou se však potázal. Majitel kola si krádeže všiml a dohnal zloděje ještě na Hluboké ulici a předal ho policii.
(gam)
Komentáře