Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN/ Byla zahájená třetí, poslední etapa rekonstrukce budovy Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně. Práce v této etapě se zaměří na interiér budovy. Třetí etapa rekonstrukce polského gymnázia bude stát 23,8 milionu korun a měla by být dokončena na jaře příštího roku.
Investorem je Moravskoslezský kraj, který za poslední čtyři roky investoval do svých škol více než miliardu korun.
„Trojkoalice ve vedení kraje přikládá nesmírnou váhu vzdělávání, které je klíčové pro budoucnost regionu i jednotlivých osudů našich občanů. Proto jsme také našli shodu v tom, že je třeba námi zřizované školní budovy rekonstruovat, ale také moderně vybavovat. Týká se to zároveň klasického vzdělávání, jako je toto jediná polskojazyčné gymnázium v celém Česku, ale také odborných a učňovských škol. Za poslední čtyři roky se nám podařilo získat 920 milionů korun z evropských fondů na nové dílny nebo učebny, úpravy budov. Tyto projekty jsme podpořili ze svého rozpočtu, takže celkem jsme za poslední období v oblasti vzdělávání proinvestovali mnohem více než miliardu korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro
školství Stanislav Folwarczny s tím, že by rádi se stejným nasazením pokračovali i ve stávajícím období.
Třetí etapa bude probíhat v interiéru
Komplex budov polského gymnázia v Českém Těšíně, který byl ve špatném technickém stavu, prošel v posledních dvou letech generální rekonstrukcí. Ve třetí etapě, kterou stejně jako první dvě bude provádět Beskydská stavební z Třince, budou práce probíhat v interiéru.
„V celé budově provádíme výměny veškerých rozvodů, otopných těles a vedení vytápění, včetně vybavení plynové kotelny novými kotli a systémem měření a regulace tak, aby v září mohl být objekt v případě potřeby již vytápěn. Budova získá veškeré nové rozvody silno– a slaboproudé elektroinstalace, dále dojde ke kompletní výměně svítidel,“ říká stavbyvedoucí Beskydské stavební Jiří Votoček s tím, že proběhne také výměna podlahových vrstev a keramických obkladů, dveřních výplní a dalších povrchových vrstev a interiérového vybavení.
„Základním principem pro návrh interiéru je také dle projektu barevné zvýraznění a oddělení jednotlivých podlaží, sloužící ke zlepšení orientace uživatelů a zakomponování hravosti interiéru a jeho působení v návaznosti na funkci školy,“ doplnil Votoček.
(indi)
Komentáře