WISLA / Tradiční akce Vyvádění ovcí (Wygón łowiec) se uskutečnila v neděli u lyžařského vleku Pasieki v části Wisly Kopydło. Slavnostní vyvedení ovcí na pastvu se původně mělo konat v květnu, avšak kvůli koronavirovým opatřením bylo přesunuto na druhou polovinu června.
Příslušné vládní nařízení totiž neumožňovalo vystoupení hudebních souborů a kapel, zatímco během akce se měly prezentovat horalské soubory a kapely. A bez tradiční hudby by toto setkání ztratilo své kouzlo.
„Wygón łowiec”, kterému se také říká redyk, byl uspořádán v rámci slavností „Rok Górali” (Rok horalů), které se slaví v průběhu celého letošního roku. Akce prezentuje wislanské tradice, které se vážou k chovu ovcí. Současné vyhánění ovcí má ráz folklórní podívané, která je určena zejména pro turisty. Naproti tomu horalům nabízí možnost ztotožnit se s touto tradicí.
Ovce místo lyžařů
Na místě, které v zimě hojně využívají lyžaři, se teď objevily ovce. A s ovcemi horalé a jejich soubory a kapely a davy lidí. Tu správnou atmosféru se pokusily navodit Grupa Śpiewacza Grónie, regionální soubory Mała Wisła, Wisła a Wisła Plus a kapely Mała Wisła, Wista a Wisła.
Nechyběly ani lokální speciality. Kromě tradičních uzených sýrů oscypků, brynzy, tzv, placků na blaše, buchty s ovocem či sýrem a podobných pamlsků, bylo možno ochutnat jehněčí guláš. Były natomiast tylko dva stánky s lidovou rukodělnou tvorbou, v jednom z nich navíc nabízeli láhve se šťávou z černého bezu, která je údajně velmi účinná na průjem, nechutenství a nadýmání.
Předváděly se také ukázky tradičního zpracování vlny a výroby másla a ukázka výroby sýra. Přitom padla zmínka, že některé sýry, například parmezán, zrají až několik let.
Karpatský redyk připomněl dávná putování valašských pastevců
W 2013 roku proběhl mezinárodní projekt s názvem Karpatský redyk (Redyk Karpacki), jehož cílem bylo připomenout dávná putování valašských pastevců, které vedly k osídlení Karpat a vzniku společné, vysokohorské pastevecké kultury. Trasa redyku vedla zeměmi, které leží alespoň částěčně v Karpatech, jako Rumunsko, Ukrajina, Polsko, Slovensko a Česko.
Stádo tvořilo zhruba 300 ovcí, navíc tam byli psi, osli a koně. Ovce se svými pastevci v období od 11. května do 14 září 2013 zdolali trasu téměř 1400 kilometrů. Slavnostní zakončení se konalo ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Za polskou stranu se na události podílela nadace Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne.
(gam)
Komentáře