ČESKÝ TĚŠÍN / Druhá přednáška letošní Mezigenerační regionální univerzity PZKO byla věnována osobě Leona Derlicha. O tomto vynikajícím, ale málo známém polském aktivistovi ze Zaolší hovořil Wojciech Święs. Přednášející věnoval Leonu Derlichovi svou magisterskou práci z oboru historie

Hrdina přednášky bojoval celý život za práva Poláků v Zaolší

Studium se mu nepodařilo dokončit. Během studií ho zcela ochromila a upoutala na lůžko vážná nemoc.

„Funkční měl pouze jednu ruku. Protože nemohl ani zvednout hlavu, postavila mu rodina u postele speciální stolek. Dali na něj psací stroj. A zrcadlo, ve kterém viděl, co píše,“ vysvětloval Święs techniku psaní Leona Derlicha.

A autor psal velmi dobře. Święs zdůraznil, že Derlich psal milým jazykem, plným lehkosti a humoru. Jeho texty se čtou velmi dobře. Obsahově psal texty, které velmi tvrdě bojovaly za práva polské menšiny na Zaolší.

Bojoval hlavně perem, nebo spíše psacím strojem

Leonovi Derlichovi se podařilo nejen přežít okupaci, ale také se velmi aktivně zapojit do polského hnutí odporu. Bojoval především perem, nebo spíše psacím strojem.

Poslouchal také západní a německé rozhlasové stanice díky tomu, že se mu podařilo uchovat si svůj radiopřijímač. Svým návštěvníkům předával informace z fronty. Organizoval také charitativní pomoc obětem války, partyzánům a chudým.

Přednášející přiznal, že zpracovat téma činnosti a díla Leona Derlicha nebylo snadné. A v této věci je stále co objevovat.

Derlichova předválečná novinářská aktivita byla anonymní a do jeho poválečné činnosti silně zasahovala cenzura

Hlavním problémem je, že Derlichova předválečná novinářská aktivita byla anonymní, případně své texty podepisoval různými pseudonymy. S největší pravděpodobností mu to však pomohlo vyhnout se vyzrazení během okupace. Pokud jde o Derlichova poválečná díla, jejich výzkum je ztížen četnými a výraznými zásahy cenzury.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego