BYSTŘICE / V pátek 25. června se v Polském domě v Bystřici konala slavnostní vernisáž výstavy děl dvou mladých umělců Adama Škňouřila a Szymona Łachety s názvem MY/WY SWOJE.

Během vernisáže zahrála skupina Bezmiana a později bylo možné si poslechnout skladbu Mariusze Drozdowského s názvem Prostor zvukových skvrn, která vychází z náhodnosti zvukových událostí.

O výstavě jsme si povídali s oběma autory:

Co bylo impulsem k uspořádání této výstavy?

Naši přátelé nám už nějakou dobu říkali, že by rádi viděli výstavu našich děl. Napadlo nás, že by bylo dobré udělat výstavu tady v Bystřici a pozvat naše vrstevníky. Chtěli jsme jim ukázat různé přístupy k tvorbě a k tomu, co děláme. Žádnou podobnou iniciativu mladých lidí v regionu jsme nezaznamenali.

Vystavujete také vaše společné projekty?

Ano, jsou tu tři černobílé práce namalované akrylovými barvami – krajina s klobásami, jelen a postava s klobásami, které létají jako déšť. Dělali jsme tyto práce po večerech na kolejích.

Ostatní díla jsme vytvořili individuálně, ale celou dobu jsme dbali na to, aby na sebe nějak navazovala, abychom mohli volně vyprávět příběh. Pokud jde o sérii obrazů s klobásami, jednotlivé obrazy si můžete prohlížet v různém pořadí. Je to ironický pohled na společnost, podnět k zamyšlení nad tím, odkud co pochází, kolik toho je a proč.

Autorem víceformátových kreseb je Adam Škňouřil. Můžeš nám o nich něco říct?

Jednou z nich je jakási angažovaná kresba. Zaměřil jsem se na Bystřici, protože odtud pocházím a mám toto místo rád. Je zde polská a česká škola, evangelický a katolický kostel, Bystřice se stále rozvíjí, objevují se zde nové věci, ale obec má stále něco ze své malebnosti před lety. Bystřice mi posloužila jako záminka, doplnil jsem ji vlastními postřehy, možná humornými, možná ne. Je na divákovi, aby to posoudil.

Druhá kresba je mou interpretací Triptychu od Hieronyma Bosche. Rád tvořím a kreslím touto technikou pro sebe a na škole jsem v hodinách kreslení dostal příležitost realizovat projekt v tomto stylu. Triptychem jsem se inspiroval, použil jsem některé kompoziční úpravy nebo některá zobrazení, ale doplnil jsem je vlastními věcmi. Jeho obraz je malovaný barvami, můj je černo-bílý vytvořený tenkými linery, takže je to něco úplně jiného.

A čemu dáváš přednost ty, Szymone?

Líbí se mi především jazyk plakátu. Je stručný, založený více na symbolech, trochu odlišný od Adamovy v tom smyslu, že Adam vytváří složitější kompozice a já vytvářím více symbolické. Adamova díla jsou propracovanější, jako Bosch nebo Bystřice.

Výstavu si můžete prohlédnout ještě v neděli v Polském domě v Bystrzyci od 14.30 do 18.00.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama

REKLAMA Reklama
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego