Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který se slaví 21. února a který zavedlo UNESCO dne 17. listopadu 1999. Odkazuje na tragické události, které se odehrály v Dháce v Bangladéši. Během pokojné demonstrace 21. února 1952 bylo zabito pět studentů požadujících, aby se bengálština stala oficiálním jazykem.
Toto datum má nejen připomínat citované událostí, ale má také připomínat jazykovou rozmanitost, to že jazyk je nejmocnějším nástrojem ochrany a rozvoje společného kulturního dědictví lidstva. Svátek upozorňuje na potřebu péče o mateřský jazyk, jeho propagaci, ochranu jazykové rozmanitosti jako zdroje kulturního dědictví.
Základním poselstvím Mezinárodního dne mateřského jazyka je zvýšit povědomí o významu jazyka a kultury, budovat porozumění, mír a zajistit společné aktivity založené na porozumění, toleranci a dialogu.
Je třeba poznamenat, že letos svátek slavíme ve výjimečném období – standardní vzdělávání do značné míry omezuje pandemie, výuka probíhá online. Nejvíce trpí vzdělávání těch nejmladších. Vzdělávání, kterého základem je mateřský jazyk, musí začít od nejranějších let, má-li se stát základem rozvoje osobnosti.
HISTORICKÁ PŘÍČINA
Jak jsme již zmínili na začátku, Mezinárodní den mateřského jazyka je připomínkou tragické události, která se stala v roce 1952 v Dháce, která se později stala hlavním městem nezávislého Bangladéše. Toho dne bylo zabito pět studentů, kteří požadovali, aby bengálský jazyk dostal oficiální status. Stojí za to připomenout, jak se to stalo.
V roce 1947 Indie přestala být britskou kolonií, Pákistán získal nezávislost a oblasti Bengálska (kde se nacházela Dháka) byly rozděleny mezi obě země. V roce 1948 Pákistánská vláda zavedla Urdštinu jako jediný oficiální jazyk, což vedlo k protestům komunity žijící ve východním Bengálsku, většina z nich mluvila bengálštinou (téměř 200 milionů lidí!).
Tváří v tvář rostoucímu etnickému napětí a všeobecné nespokojenosti s novým zákonem vláda zakázala veřejná shromáždění. Studenti univerzity v Dháce a další političtí aktivisté nový zákon odmítli a 21. února 1952 zorganizovali protest. Odhaduje se, že ten den vyšlo do ulic Dháky téměř 30 000 lidí. V důsledku střetů s policií bylo zabito pět studentů, mnoho lidí bylo zraněno. Smrt mladých lidí vyvolala tak rozsáhlý a silný občanský odpor, že po letech konfliktů vláda ustoupila a v roce 1956 udělila bengálštině status úředního jazyka.
Zdroj : The Emergence of Bangladesh. Class Struggles in East Pakistan (1947–1958), Oxford 2004].
Komentáře