MOSTY U JABLUNKOVA, MILÍKOV / Tradiční pouť sv. Hedviky, která se měla konat v Mostech u Jablunkova, byla zrušena. Naproti tomu mše na počest patronky Slezska v kapli na Kozubové bude sloužena již v tuto sobotu.

Tradiční pouť sv. Hedviky, která se měla konat v sobotu 17. a v neděli 18. října v centru Mostů u Jablunkova byla zrušena v rámci s aktuálnímí opatřeními z důvodu epidemie koronaviru. Avšak bohoslužba na počest sv. Hedviky v kapli na Kozubové bude celebrována v sobotu 10. října od 11.00 hodin. Původně se měla konat v sobotu 17. října.

Letos se na Kozubové uskutečnily dvě bohoslužby v rámci poutě sv. Anny (v neděli 26. července). Další mše se tady bude konat 31. prosince u příležitosti konce roku.

Kaple na Kozubové

Kaple na Kozubové vyrostla v roce 1937. Byla zasvěcena sv. Anně, patronce manželství, matek, vdov, pekařů či mlynářů. Hlavním iniciátorem výstavby kapličky na Kozubové byl probošt Rudolf Płoszek z Hnojníku, tehdejší první místopředseda polského turistického spolku PTTS „Beskid Śląski” v Československu.

Cílem bylo umožnit polským turistům a sportovcům, kteří pobývali ve zdejší chatě, aby se mohli zúčastnit mše. Zmíněná chata na Kozubové byla postavena v roce 1929 právě díky spolku „Beskid Śląski”. Z tohoto důvodu se Kozubové začalo říkat Polská hora.

Sv. Hedvika Slezská

Sv. Hedvika Slezská pocházela z Bavorska a žila na přelomu 12. a 13. století. V Polsku a zejména ve Slezsku patří k nejoblíbenějším světcům. Její svátek se podle liturgického kalendáře slaví 16. října. Světice je prezentována jako mladá manželka v dlouhé sukni, popřípadě v knížecím plašti a s diadémem na hlavě. Občas je vyobrazena v cisterciáckém hábitu. Jejími atributy jsou kříž, boty v ruce, figurka Panny Marie, růženec a maketa kostela v dlani.

Hedvice je zasvěcen kostel v Mostech u Jablunkova.

Za zmínku stojí, že Polský dům („Dom Polski”), který v roce 1900 v Moravské Ostravě postavili Poláci, obsahuje řadu prvků, které zdůrazňují jeho polský charakter. Jedním z nich je socha sv. Hedviky. Polský dům sloužil až do roku 1939 jako sídlo řady polských organizací, nacházela se tam také polská škola.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego