VISLA / Zajímavá akce s názvem „Piknik Spadochroniarski“ se chystá ve Visle. První říjnovou sobotu si tady již podesáté dají dostaveníčko parašutisté, uskuteční se také třetí ročník Přehlídky písní o parašutismu a desátý ročník Manévrů výsadkářů.

Pořadateli jsou místní Muzeum parašutismu (Muzeum Spadochroniarstwa), Svaz polských parašutistů na Těšínsku (Związek Polskich Spadochroniarzy Ziemi Cieszyńskiej) a město Visla. „Piknik Spadochroniarski” začíná v sobotu 3. října od 12.00 hodin ve vislanském amfiteátru Stanisława Hadyny, probíhat bude také v parku Stanisława Kopczyńskiego. I tentokrát pořadatelé „Pikniku” připravili řadu doprovodných akcí. 

Jako každoročně do Visly přijedou parašutisté z celého Polska, představitelé vojenských jednotek, žáci vojenských tříd, kluby vojenské historie, příznivci ASG a řada sympatizantů obdobných aktivit. V rámci „Pikniku” se bude konat třetí ročník Přehlídky písní o parašutismu, se kterými se předvedou hlavně žáci vojenských tříd. Kromě toho bude možné si prohlédnout nejrůznější druhy vojenských stejnokrojů, včetně těch, které používali např. výsadkáři. 

Přítomní budou odborníci v oblasti vojenského vybavení i se svou výstrojí. Na pódiu amfiteátru se mimo jiné uskuteční ukázka skládání padáku či prohlídka uniforem s vysvětlením z jakých se skládají částí. Nebudou samozřejmě chybět seskoky padákem a také překážková dráha pro malé výsadkáře. 

Víc jak 10 tisíc exponátů 

Muzeum parašutismu podplukovníka Adolfa Pilcha ve Visle bylo otevřeno 15. února 2003, nejprve jako Síň parašutisty. Tato událost měla místo den před 60. výročím seskoku Adolfa Pilcha na území Polska a u příležitostí 62. výročí prvního výsadku polských výsadkářů zvaných Cichociemni v Dębowci. Později ze síně vzniklo muzeum.

Nachází se ve Vile Agawa na ulici Przylesie, jeho pobočka na skokanském můstku Adama Małysze v části Visly Malinka. Jsou zde všechny exponáty spojené s historií polského civilního a vojenského parašutismu od meziválečného období po současnost. Zatím se podařilo shromáždit víc jak 10 tisíc předmětů. Hlavním iniciátorem zřízení této instituce je Piotr Wybraniec, který začal se shromažďováním prvních exponátů již v roce 1978. V květnu 2015 obdržel vyznamenání od tehdejšího ministra obrany Tomasze Siemoniaka. 

Patron muzea 

Patronem muzea je podplukovník Adolf Pilch. Narodil se v roce 1914 ve Visle. Po vypuknutí druhé světové války v září 1939 se zúčastnil bojů na obranu Polska. Po rozdrcení polské obrany se mu podařilo dostat do Francie a posléze do Velké Británie. V roce 1943 seskočil na padáku na území okupovaného Polska a jako výsadkář zvaný Cichociemny byl pověřen vedením partyzánských oddílů. Zúčastnil se přitom mnoha potyček a bitev, v drtivé většině vítězných.

Jelikož mu po skončení války v roce 1945 hrozilo zatčení ze strany polských komunistických úřadů (Urząd Bezpieczeństwa), opustil Polsko a usadil se ve Velké Británii. Zemřel v lednu 2000 v Londýně.

Cichociemni

Od 15. února 1941 do 26. prosince 1944 se uskutečnilo 82 letů, v rámci kterých se z Velké Británie do Polska dostalo 316 Cichociemnych, včetně jedné ženy – Elżbiety Zawacké a 28 kurýrů ministerstva vnitra. Po příletu do vlasti se Cichociemni zapojovali do odboje v řadách Zemské armády (Armia Krajowa). Zabývali se výzvědnou činností, sabotážemi, diverzí a paděláním dokladů. Bojovali také v partyzánských oddílech. Někteří se zúčastnili Varšavského povstání, přičemž 18 z nich padlo. Během války zahynulo nejméně 103 Cichociemnych. Mnoho dalších bylo zavražděno v poválečném Polsku komunisty.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego