TŘINEC / Nová výstava byla zahájena ve středu v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Zachycuje pestrou svépomocnou činnost pracovníků třinecké huti. V dobách tzv. „budování socialismu“ totiž na trhu chyběla řada dnes běžných výrobků a tak si museli poradit sami.

Expozice nazvaná Werkfušky představuje výrobky místních obyvatel a předvádí fenomén fuškaření v širších souvislostech. Na výstavě jsou k vidění na dvě stovky exponátů od čtyřiceti majitelů nejrůznějších výrobků, zhotovených z části v dílnách dnešních Třineckých železáren.

Jedním z nich je Petr Šturc ze Smilovic. Vyrobil si například štěpkovač na dříví, jelikož vlastní velkou zahradu s řadou ovocných a lesních stromů. Navíc zhotovil 15 drtičů – mixérů, používaných na vesnici k mletí obilí a kukuřice pro domácí zvířectvo.

Zejména v 70. a 80. letech se jednalo o nepostradatelného pomocníka v hospodářství. Pět kilogramů kukuřice mixér semele za minutu. Uvařené kosti z prasečí hlavy rozdrtí za několik minut, které pak stačí smíchat se semletou pšenicí a výborné krmivo pro slepice je na světě.

Poněkud netradiční výstavě předcházela loňská výzva Třineckých železáren, které se v rámci projektu Werkfušky obrátily s výzvou na obyvatele zdejšího regionu, aby zapůjčili tyto předměty pro připravovanou výstavu. Vybrány byly nejzajímavější z nich.

„Zruční zámečníci, elektrikáři, kovoobráběči, dřevomodeláři se zkrátka nezalekli žádné výzvy. Pod jejich rukama vznikaly zahradní traktory, štěpkovače na dříví, cirkulárky, štípačky, lisy na ovoce či žehlící mandly,“ uvedla vedoucí muzea Eva Zamarská.

Za zmínku stojí, že řada těchto výrobků se v některých firmách dodnes. Patří k nim kotlíky ze slitiny, plechy na placky i rojberky na opékání pochoutek z masa. Přítomný personální ředitel Třineckých železáren Ivo Žižka žertem podotkl, že před týdnem se jel podívat do Brna na výstavu Poklad Inků, avšak expozice werkfušek se mu líbí víc.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego