Sledování první hvězdy na obloze na Štědrý den je aktivita, která zajímá nejenom děti. Podle tradice usedáme ke štědrovečerní večeři, až se na obloze objeví první hvězda. Úkol je to tedy velmi důležitý.

Tento rok, v předvečer Vánoc, slunce zapadá v našich oblastech kolem 15:47, takže kolem 16:00 můžeme hledat první jasné objekty na obloze. Měsíc navíc nebude rušit naše pozorování, protože je dva dny před novoluním.

Musí být první hvězda nutně hvězdou? Planety (Venuše, Mars, Jupiter nebo Saturn) jsou na noční obloze světlejší než hvězdy, a proto často převezmou roli první hvězdy. I letos bude vzhled planety na obloze signálem k zahájení společné večeře. Bude to Venuše, která se od začátku prosince stala hned po západu slunce dominantním objektem jihozápadní oblohy.

Záře Venuše je tak velká, že je vidět i na pozadí záře zapadajícího slunce.

Pokud se rozhodneme podívat na protější (východní) část oblohy, budeme první, kdo uvidí Kapellu – nejjasnější hvězdu v souhvězdí Vozky.

Venuši nebo Kapellu můžeme spatřit pouze za jasného počasí. Předpověď počasí však naznačuje, že obloha bude zatažena.

Roman Strzondała

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego