TŘINEC / Zajímavou kolekci stovky litografiíPabla Picassa je možno navštívit v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Výstava vznikla díky spolupráci s Galerií 1 České Budějovice a potrvá do 26. ledna 2020.

Exponáty pocházejí ze soukromých sbírek tuzemských a zahraničních sběratelů. Úctyhodnou kolekci litografií shromáždil českobudějovický galerista Miroslav Houška. Jak uvádí vedoucí třineckého muzea Eva Zamarská, díky němu jsou na výstavě k vidění Picassovy litografické listy také z 50. let. Další zapůjčili sběratelé ze Slovenska, Rakouska, Německa a Itálie.

Expozice představuje pouze malou část z rozsáhlé Picassovy tvorby. Jednalo se totiž o velmi plodného umělce, který vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 tisíc rytin a tisků, 34 tisíc ilustrací a 300 skulptur a keramických děl. Byl také všestranným umělcem, dokonce účinkoval ve filmu, kde hrál sám sebe.

Součástí výstavy jsou panely se zajímavostmi z jeho života a tvorby. Narodil se 25. října 1881 v jihošpanělském přístavním městě Malaga. Zemřel 8. dubna 1973 v Mougins na jihu Francie ve věku 91 let. Celým jménem se jmenoval Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

Společně s francouzským malířem a sochařem Georgesem Braquem je považován za zakladatele kubismu. Než se k němu dostal, prošel si několika tvůrčími obdobími. V tzv. modrém období (1901 – 1904) tvořil tmavé obrazy vyvedené v modrých a modrozelených barvách. Teplejší barvy používal pouze zřídka. Jako časté téma jeho obrazů se objevují například umělci, akrobati a harlekýni. Harlekýn – většinou v oblečení se čtvercovým vzorem – se stal Picassovým osobním symbolem.

Pro růžové období (1905 – 1907) je charakteristický nádech s veselejšími oranžovými a růžovými barvami. Opět se zde často objevuje harlekýn. Na začátku Picassova afrického období (1907 – 1909) stojí dvě postavy na obraze Avignonské slečny, které byly inspirovány předměty přivezenými z Afriky.

Léta 1909 až 1919 připadají na analytický a syntetický kubismus. Picasso maloval věci tak, jako by byly viděny z několika úhlů najednou. Později často lepil na obrazy kusy papíru – noviny nebo tapety. Jednalo se o první použití koláže v umění.

Poté v Picassově tvorbě přichází řada na období klasicismu (neoklasicismu) a surrealismu. Z počátku jeho obrazy a kresby připomínaly díla francouzského malíře Jeana Augusta Dominiqua Ingrese.

V 30. letech vystřídal harlekýna jako hlavní motiv Picassových obrazů minotaurus. Objevuje se například na jednom z jeho nejznámějších obrazů Guernica. Zobrazuje bombardování stejnojmenného španělského města Němci během španělské občanské války. Picassovo tvůrčí období uzavírá pozdní dílo v letech 1968 až 1971.

Jeho obraz Alžírské ženy byl v květnu 2015 v newyorské aukční síni Christie’s vydražen za 179,4 milionu dolarů, což v přepočtu činí 4,4 miliardy korun. Jedná se o historicky nejdražší výtvarné dílo prodané v aukci.

(gam)

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego