Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
CIESZYN / V pátek odpoledne 25. října ve Świetlicy Krytyki Politycznej Dariusz Zalega – novinář, režisér dokumentárních filmů, vášnivý milovník historie Slezska a dělnického hnutí hovořil o své knize „Śląsk Zbuntowany“. Autorské setkání vedl dr hab. Grzegorz Studnicki z Cieszynské pobočky Slezské univerzity.
Kniha popisuje dělníky ze Slezska, kteří odešli do Španělska v roce 1936 podpořit dělnickou revoluci. Autor upozornil na skutečnost, že historie je také bojištěm, a hrdinové popsaných událostí byli hodnoceni odlišně v dobách Polské lidové republiky a nyní. Snažil se je však ve své knize ukázat jednoduše, jako obyčejné lidi. „Byli to lidé z masa a kosti, nikoli propagandistické pomníky.“
Kniha je proto do značné míry založena na vzpomínkách účastníků těchto událostí. Přiznal však, že vzpomínky jsou vždy subjektivní. Proto také analyzoval různé dokumenty.
“Díky dokumentům v Moskvě bylo možné tyto vzpomínky ověřit,” uvedl. V těchto dokumentech jsou například jejich odpovědi na otázku, proč šli bojovat do Španělska. Druhým zdrojem, který použil Zalega, byly spisy slezské meziválečné policie, která mimo jiné zachytila dopisy dobrovolníků psané ze Španělska svým rodinám.
Ve vzpomínkách prvních dělníků, kteří odjížděli do Francie a poté do Španělska, je jasně patrný pocit hořkosti ze života v novém Polsku. ”Autenticky plakal ten, kdo bojoval v legiích Pilsudského, a pak odešel. Opustil Polsko, protože v Polsku neměl chléb ani práci. Zofia Kossak v knize „Nieznany kraj“ přímo napsala, že tehdy začalo období zklamání,” Zalega vysvětlil, jak obtížné byly tyto časy.
V knize jsou také vzpomínky na lidi z Těšínského Slezska. Například tři bratři Pilchové z Wisly odešli do Španělska a v archivu v Moskvě jsou stručná vysvětlení.
V knize Zalega také ukazuje, jakou cestou se dobrovolníci dostali do Španělska. A tady hraje náš region klíčovou roli. Kniha začíná událostmi z Těšínského Slezska. Od pracovníků z Karviné, Fryštátu. Do Španělska odjelo několik lidí z obcí Visla, Nierodzim, Ustroń, Cieszyn, a také několik zaměstnanců Třineckých železáren. 40 lidí bylo z české části Slezska. Například dva bratři z Horní Lhoty – jeden zapsaný jako Heczko, druhý Hečko. Byl korespondentem meziválečného tisku na Zaolší.
Převáděcí místa byla na Stožku, na Čantorii, poblíž Bohumína a v Cieszyně. Většina dobrovolníků, kteří cestovali z Polska, procházela těmito body v oblasti Cieszyna. A protože komunisté měli největší podporu v oblasti Karvinska, bylo možné uspořádat celou síť a poskytnout útočiště těm, kteří odcházeli.
Po setkání jeho účastníci mohli také vidět dokumentární film natočený Dariuszem Zalega.
Kniha Dariusze Zalegi má 221 stran a vydalo ji vydavatelství Czarne. Můžete ji koupit mimo jiné v polském knihkupectví v Českém Těšíně.
(Indi)
Komentáře