CIESZYN / V pátek odpoledne 25. října ve Świetlicy Krytyki Politycznej Dariusz Zalega – novinář, režisér dokumentárních filmů, vášnivý milovník historie Slezska a dělnického hnutí hovořil o své knize „Śląsk Zbuntowany“. Autorské setkání vedl dr hab. Grzegorz Studnicki z Cieszynské pobočky Slezské univerzity.

Kniha popisuje dělníky ze Slezska, kteří odešli do Španělska v roce 1936 podpořit dělnickou revoluci. Autor upozornil na skutečnost, že historie je také bojištěm, a hrdinové popsaných událostí byli hodnoceni odlišně v dobách Polské lidové republiky a nyní. Snažil se je však ve své knize ukázat jednoduše, jako obyčejné lidi. „Byli to lidé z masa a kosti, nikoli propagandistické pomníky.“

Kniha je proto do značné míry založena na vzpomínkách účastníků těchto událostí. Přiznal však, že vzpomínky jsou vždy subjektivní. Proto také analyzoval různé dokumenty.

“Díky dokumentům v Moskvě bylo možné tyto vzpomínky ověřit,” uvedl. V těchto dokumentech jsou například jejich odpovědi na otázku, proč šli bojovat do Španělska. Druhým zdrojem, který použil Zalega, byly spisy slezské meziválečné policie, která mimo jiné zachytila ​​dopisy dobrovolníků psané ze Španělska svým rodinám.

Ve vzpomínkách prvních dělníků, kteří odjížděli do Francie a poté do Španělska, je jasně patrný pocit hořkosti ze života v novém Polsku. ”Autenticky plakal ten, kdo bojoval v legiích Pilsudského, a pak odešel. Opustil Polsko, protože v Polsku neměl chléb ani práci. Zofia Kossak v knize „Nieznany kraj“ přímo napsala, že tehdy začalo období zklamání,” Zalega vysvětlil, jak obtížné byly tyto časy.

V knize jsou také vzpomínky na lidi z Těšínského Slezska. Například tři bratři Pilchové z Wisly odešli do Španělska a v archivu v Moskvě jsou stručná vysvětlení.

V knize Zalega také ukazuje, jakou cestou se dobrovolníci dostali do Španělska. A tady hraje náš region klíčovou roli. Kniha začíná událostmi z Těšínského Slezska. Od pracovníků z Karviné, Fryštátu. Do Španělska odjelo několik lidí z obcí Visla, Nierodzim, Ustroń, Cieszyn, a také několik zaměstnanců Třineckých železáren. 40 lidí bylo z české části Slezska. Například dva bratři z Horní Lhoty – jeden zapsaný jako Heczko, druhý Hečko. Byl korespondentem meziválečného tisku na Zaolší.

Převáděcí místa byla na Stožku, na Čantorii, poblíž Bohumína a v Cieszyně. Většina dobrovolníků, kteří cestovali z Polska, procházela těmito body v oblasti Cieszyna. A protože komunisté měli největší podporu v oblasti Karvinska, bylo možné uspořádat celou síť a poskytnout útočiště těm, kteří odcházeli.

Po setkání jeho účastníci mohli také vidět dokumentární film natočený Dariuszem Zalega.

Kniha Dariusze Zalegi má 221 stran a vydalo ji vydavatelství Czarne. Můžete ji koupit mimo jiné v polském knihkupectví v Českém Těšíně.

(Indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego