CIESZYN / Barokní rakev baronky Petröczyové je název nové expozice v Galerii  krátkodobých výstav v Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně. Vernisáž se uskuteční ve středu 23. října v 17 hodin. 

Jak se uvádí v 6 čísle Těšínského muzejního sborníku z roku 2018, v polské části Těšínského Slezska se do současnosti zachovalo mnoho hřbitovních (funerálních) památek.

K nejvýznamnějším patří náhrobek těšínského knížete Přemysla I. Nošáka z dynastie slezských Piastovců. Pochází z dílny pražského mistra Petra Parleře a v současné době se nachází ve farním kostele sv. Máří Magdalény v Cieszyně. V tomto svatostánku se zachovala také náhrobní deska Mikuláše Ruckého.

V kostele v Horní Líštné (Leszna Górna) je možno spatřit náhrobní desku Achacyho Czela z Čechovic (Czechowice), zatímco v Malých Kunčicích (Kończyce Małe) desku s podobiznou Zikmunta Wyszkoty. 

Nejsou to jediné pamětihodnosti tohoto druhu, které přetrvaly do současnosti v bývalém Těšínském knížectví. (…) K dalším funeralním památkám patří například rakve.

Vyjímečná v tomto ohledu a hlavně přístupná pro všechny zájemce je měděná rakev baronky Alžběty Petröczyové  (z prvního manželství Kalischová), uchovávána v sakristii evangelického kostela v Drahomyšli (Drogomyśl)…  

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego