NÁVSÍ /  Karol Suszka svoji divadelní cestu začal na prknech Těšínského divadla před šedesáti lety. Jako adept divadelního umění ve svých sedmnáctí letech se poprvé na těšínském jevišti předvedl. Pak se stal studentem Divadelní vysoké školy ve Varšavě (Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie). 

Do Těšínského divadla se vrátil hned po studiích. Celý život se držel tvrzení, že člověk by měl žít tam, kde se narodil.. 

Do života Karola Suszki – od jeho narození až po dnešní den –  mohlo nahlédnout publikum sobotní Benefice, kterou připravili Renata Putlacher a Bogdan Kokotek.  

Jelikož jeho život je úzce spjat s Těšínským Slezskem, setkání se proměnilo na společné vzpomínání. Mezi publikem bylo mnoho těch, kteří pamatují Karola Suszku nejenom z jeviště Těšínského divadla, ale i divadelních kurzů v Košařiskách anebo interpretací poezie a prózy našich autorů. Suszka vedl rovněž spolu s Przeczkem a Morkowieckim Divadélko Hlavního výboru PZKO.

Na scéně se objevili s přáními herci Polské scény, s hudebním pozdravem přijela také bývala herečka České scény Těšínského divadla a držitelka Thálie Lucie Bergerová. Nechyběl i herec krakovského divadla Przemysław Branny, který svoji kariéru začínal právě pod dohledem Suszky. 

Narozeninové „Sto lat“ společně s publikem zazpívala vokální skupina TA Grupa Místní skupiny PZKO Český Těšín-Sídliště, se kterou Suszka často vystupuje, a kterou vedla jeho žena Krystyna Suszka. 

Na Benefici se dostavila také dcera Suszki – Alicja s rodinou, která přijela až a Velké Británie. Pro svého dědečka zahrál také vnuk Ryan. Nechyběl i Marek Mokrowiecki, se kterým Karol Suszka mnohokrát spolupracoval, a se kterým si na Benefici zahrál také úryvek „Grzybobrania”. 

S narozeninovým přáním přijela do Návsí také generální konzulka Polska v Ostravě  Izabella Wołłejko-Chwastowicz, starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková a mnoho přátel a známých.  

Na benefici se můžete podívat zde

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego