Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Polský kulturně-osvětový svaz v České republice zve studenty Mezigenerační regionální univerzity na přednášku „Kolem Národní rady Těšínského knížectví“, která se bude konat ve čtvrtek 3. října v 17.00 v aule Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně.
19. října 1918 byla zřízena Národní rada Těšínského knížectví, považovaná za první nezávislý organ v znovuzrozeném po 123 letech polském státě.
Hlavními tématy přednášky Wojciecha Święse z Książnice Cieszyńské, který spolupracuje také z naším měsíčníkem, bude vznik, organizace a působení této mimořádně významné instituce nejen pro Těšínské Slezsko, ale také pro Polsko. Faktografie bude také rozšířena o několik zajímavostí.
„Specifickým fenomenem je skutečnost, že byl vytvořen zezdola, vytvořili jej obyvatelé regionu, kteří už od středověku žili mimo území Polska. Spojovala evangelíky, katolíky a socialisty, reprezentovala polské obyvatelstvo v Těšínském Slezsku. V radě bylo 21 členů, včetně tří předsedů a tří žen. Cílem Národní rady bylo převzít vládu na území bývalého Těšínského knížectví a poté se, jak očekávala velká většina obyvatel regionu, připojit k Polsku.
Foto: Shromáždění v Cieszyně, které uspořádala Národní rada Těšínského Slezska, které usilovalo o připojení Těšínského Slezska k Polsku, 27. října 1918
Štítky: Národní rada Těšínského knížectví
Komentáře