Návštěva Muz-ic neboli Muzeum a Informační centrum v Bystřici stojí zato. Ve starém kině můžete vidět etnografickou výstavu prezentující kulturu bývalých obyvatel Slezských Beskyd. Výstava je uspořádána moderním způsobem, který je přitažlivý pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Jak říká slogan informačního centra v Bystřici spojeného s muzeem, cílem instituce je informovat, vzdělávat a bavit. A plní všechny tyto úkoly dokonale. V turistické informaci v přízemí se dozvíte vše, co potřebujete pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo dokonce výlet po okolí autem.

A pokud někdo pro tento druh expedic potřebuje další mobilizaci ve formě získávání odznaků – i takovou možnost centrum nabízí. Je zde připraven program „Polsko-české expedice“. Bystřické centrum vzniklo v rámci společného projektu realizovaného s obcí Brenna na polské straně. Obě města tak spojila trasa, kterou si můžete zdokumentovat ve speciální programové kartě, kterou lze získat v Bystřickém MUZ-ic, a v Brenné v Domu Zielin „Przytulia“.

Existují tři různé trasy: automobilová, cyklostezka a pěší. Během cesty turisté navštěvují zajímavá místa v obou obcích, stejně jako v obcích po cestě. Pro každou trasu byly připraveny čtyři otázky.

Samotná výstava je rozdělena do sekcí. Každá je popsaná v kapce vody ve čtyřech jazycích. V první řadě po našymu, dále v češtině, polštině a angličtině.

A uprostřed místnosti, kterou obklopuje výstava, je interaktivní dětský tunel. Jako průvodce je kapka, která putuje od pramene řekou do moře a na cestě se setkává s různými zvířaty. V tunelu jsou slyšet jejich hlasy.

Kromě této stálé expozice je tu ještě kino.

Vedle muzea byla také vytvořena bylinková zahrada. Stojí v ní pískovcová plastika zobrazující řeku Olzu třineckého umělce Ramona, která je pítkem pro ptáky.

A kolem nejrůznější rostliny. „Jde o to, aby lidé viděli, jaké bylinky rostly v zahrádkách našich babiček. Ve druhé části, za plotem je taková obecně přístupná bylinková zahrádka, každý si tu může přijít a natrhat si bylinky,“ říká Irena Ondraszek, vedoucí MUZ-IC.

Kromě bylin v zahradě muzea jsou také keře malin, rybízu a angreštu. „Jsou zde bylinky, které byly původně pěstovány v Beskydských horách. Sbíráme bylinky z naší zahrady a sušíme je, abychom je prezentovali na výstavě v části o tom, jak se lidé kdysi léčili,“ dodává Lenka Sližová.

Ale zaměstnanci sbírají bylinky nejen na výstavu. Pijí je každý den v práci. „Nejčastěji mátu. Ale vaříme také čaje z listů lesních jahod nebo malinových listů, šalvěje,“ říkají zaměstnanci.

„Kromě bylin a keřů jsme také posadili vrbu. Je malá, ale jednoho dne budete moci sedět v jejím stínu. A teď pro ni hledáme jméno. Možná, že někdo z čtenářů „Zwrotu“ bude mít nějaký nápad,“ přemýšlí Daniel Młynek.

(indi)

 

Štítky: , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego