Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Cieszyn / Zajímavou přednášku připravila v pondělí 6. května Městská knihovna v Těšíně. O životní a profesní cestě Zbigniewa Herberta vyprávěla Joanna Gawlikowska.
Setkání bylo pojmenováno Cesty Zbigniewa Herberta. Joanna Gawlikowska – středoškolská učitelka polštiny v důchodu – vyprávěla o cestách básníka po světě i do hloubi duše. Místa, které měl rád, ukázala na fotografiích, i když jak podotkla, Herbert nefotil.
Gawlikowska se následně pozastavila nad několika básněmi. Zdůraznila kontext doby, ve které vznikaly. „O 17. září nebo o Katyni se nesmělo mluvit. I když Herbert ve svých básních se přímo o těchto událostech nezmiňuje, každý čtenář, který měl ponětí o dějinách ihned věděl, o čem daná báseň pojednává,“ sdělila.
Herbert však necestoval pouze po dějinách, ale i dovnitř člověka, zejména ve svém cyklu Pan Cogito ze sbírky z roku 1974. „Tato poezie nepojednává o citech, ale o myšlenkách,“ vysvětlila Gawlikowska.
Báseň Alienacja zazněla v polštině i ukrajinštině – přednáška obsahovala rovněž recitaci Herbertových básní v podání Zdzisławy Mielczarske z Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku a mladého studenta z Ukrajiny Ivana Revutskyie.
Za zmínku stojí Herbertův životopis. Básník se narodil ve Lvově, kde také strávil dětství i mládí. Ze Lvova odjel jako student v roce 1944. Pracoval v různých profesích, ne vždy se mu podařilo vyžít z psaní. Rád cestoval, ale pokaždé se vrátil do Polska, emigrovat nechtěl.
Zemřel v roce 1998 ve Varšavě. Je autorem 11 básnických sbírek, 6 sbírek esejů a povídek (z čeho dvě byly vydány za jeho života), 7 divadelních her. Jeho díla jsou přeložená do 38 jazyků.
(indi)
Štítky: Zbigniew Herbert
Komentáře