BOHUMÍN-SKŘEČOŇ / Dnes jsme si připomněli padesáté výročí odhalení na hřbitově ve Skřečoni památníku 104 Poláků, obětí Polenlagru č. 32 v Novém Bohumíně, německého tábora nucených prací v letech 1942-1945.

Polenlagry byly tábory, ve kterých bylo uvězněno pouze polské obyvatelstvo, často celé rodiny bez ohledu na věk a zdraví svých členů. Násilně byli zaměstnáni všichni vězni, dokonce i nezletilé děti a starší osoby. Na našem území byly tři Polenlagry, č. 32 v Novém Bohumíně, č. 40 ve Fryštátu a č. 41 v Petrovicích-Prstné.

Tábor č. 32 byl umístěn v bývalých kasárnách za městským parkem. Byly v něm uvězněny celé rodiny, které byly vysídleny z okresů Bílsko, Těšín, Fryštát, Vadovice a Živec. Vězni, kteří nevydrželi v nelidských podmínkách a zemřeli, byli pohřbeni na hřbitově ve Skřečoni. Mezi 104 oběťmi bylo 42 mužů, 39 žen a 23 dětí, z toho 14 nemluvňat.

Již v roce 1948 se vedení Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu ve Skřečoni začalo snažit uctít oběti Polenlagu, ale nebylo to snadné. V roce 1953 se konala slavnost odhalení pamětní desky na kříži. V létě 1968 byla zahájena instalace pomníku podle návrhu architekta Bronisława Firly. Odhalení proběhlo 20. dubna 1969. V roce 2004 byly před pomníkem umístěny nové pamětní desky s nápisy v češtině a polštině.

O místo vzpomínky se neustále stará Místní skupina PZKO ve Skřečoni. Je také pořadatelem oslav 50. výročí odhalení památníku 104 Poláků, které se budou konat v neděli 5. května na hřbitově v Bohumíně-Skřečoni v 9. Akce se koná pod čestnou záštitou polské generální konzulky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowicz.

Rozsáhlý článek o historii Polenlag nr 32 a památce 104 obětí lze přečíst v dubnovém „Zwrotu“.

CR

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego