V některých zemích, které patří k Evropské unii, začal experiment pod pracovním názvem Schengen-bis. Spočívá v tom, že ve městech rozdělených státní hranicí dojde ke změně státní příslušnosti obou částí.

To platí pro města jako Komárno – Komárom, České Velenice – Gmünd, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Valga – Valka, ale i Cieszyn – Český Těšín. Potvrdil to vedoucí úředník EU Manfred von Wicht, který zároveň vysvětlil, že „realizace projektu je dána neustálým zájmem Evropské unie o rovnost a prosazování tolerantních postojů občanů Unie, ale také rozhodný odpor vůči rostoucím xenofobním a fašistickým tendencím“.

V praxi Schengen-bis znamená, že v případě Cieszyna – Českého Těšína bude Český Těšín pod správou Polska a naopak Cieszyn pod správou České republiky. Očekává se, že tento krok povede k definitivnímu překonání překážek, škodlivých stereotypů a přeshraničních sporů.


Zatím nevíme, v jakém jazyce budeme vydávat Zwrot, ale jsme přesvědčeni, že máme do činění s další směrnicí EU, na kterou dlouho čekala celá Evropa.

Schengen-bis vstoupil v platnost dnes o půlnoci a nařízení UE bude platit do další půlnoci.

Na Mostě přátelství provoz je i nadále jednosměrný s tím, že tentokrát z České republiky do Polska.

Do projektu se již zapojily některé hospody.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego