Pampeliška, běžně označovaná v našem nářečí jako mojiček, je populární rostlina rostoucí na louce, ale také na městském trávníku. Považována za plevel, štve zahrádkáře hlubokými, těžko odstranitelnými kořeny.

Pouze majitelé králíků nebo jiných býložravých zvířat ho vidí jako užitečnou rostlinu, která doplňuje krmivo pro domácí zvířata. Nicméně, ne každý ví, že i lidé mohou úspěšně zahrnout pampelišky do svého menu.

O rostlině a možnostech jejího využití hovoříme s Janem Michalikem z Písku- absolventem lesnického studia v Hranicích na Moravě, studenta ekologie a ochrany životního prostředí v Olomouci.

Rostoucí všude pampelišky můžeme jíst?

Ano.

Listy?

Nejlepší čas na sběr listů je nyní, a nejlépe než pampeliška začne úplně kvést. První polovina dubna je ideální.

Jak se sbírá?

Vezmeme nůž a odřízneme listy.

A co dál? V jaké formě je můžeme jíst?

Je třeba umýt listy  a můžeme je použít na saláty. Můžete sníst větší množství, stejně jako salát. Zalijete je olivovým olejem. Listy je třeba jíst před tím, než rostliny kvetou, později jsou už příliš hořké. Ale pak můžeme jíst stonky květin. A samozřejmě používáme samotné květiny.

Vím, že z květů se vyrábí něco s chutí a konzistencí medu.

Ano, z květin se vyrábí populární med, který si můžete například dát do čaje. Je to rostlina, kterou mají rády včely. Pampelišky se také používají v kosmetice. Můžeme také využit kořen, ale jeho sezóna nepřijde až na podzim.

Kořen? Jak se používá?

Lze ho sušit. Používá se na přípravu čaje a může se také vařit ve formě kávy.

Takže můžete použít každou část pampelišky, pouze v různých obdobích roku.

Přesně tak. Můžete ji také použít jako krmivo pro domácí zvířata. Morčata, králíci ji mají hodně rády, protože dobře vědí, co je pro ně dobré.

Chápu, že pampelišky jsou také zdraví prospěšné.

Samozřejmě. Latinský název Taraxacum officinale znamená hořký. A právě tyto hořčiny, které jsou v pampelišce, zvyšují vylučování žaludeční šťávy, což usnadňuje trávení. Zvyšují vylučování žluči, mají dobrý vliv na játra, močové cesty, močový měchýř. Listy, stejně jako všechny ostatní části pampelišky, jsou velmi dobré při avitaminóze. Výzkum také potvrzuje, že má protinádorové účinky a zpomaluje růst rakovinných buněk.

Zdravá rostlina

Pampeliška dává bezplatnou prevencí proti různým chorobám, takže ji sbírejme a používejme. Dávejte pozor, zda ji sbíráte na správných místech, v přírodě daleko od lidských sídel, ne u silnic, kde absorbuje všechny nečistoty.

Beata (indi) Tyrna

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego