Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
KARVINÁ / Scéna Bajka z Těšínského divadla v Českém Těšíně přijala ve čtvrtek 21. března pozvánku do diskusního klubu Střediska polské literatury Regionální knihovny v Karviné-Fryštátu. Důvodem k návštěvě byl Mezinárodní den loutkového divadla, který se tento den slavil.
Karvinská akce se konala pod heslem „Przyjechały Kukiełki“. „Protože u nás každý mluví o našem souboru „Kukiełki“,“ vysvětlil umělecký šéf Scény Bajka Jakub Tomoszek. Setkání se zúčastnili členové divadelního týmu: Wanda Michałek, Dorota Grycz, Ewa Kus, Jan Szymanik a nová literární ředitelka Simona Nyitrayová. Přišla také dlouholetá scénografka Bajky Halina Szkopek.
Jakub Tomoszek představil nejdůležitější momenty ze sedmdesátileté historie Bajky, připomněl její šéfy. Divadlo Bajka bylo založeno v roce 1948 a šedesát let působilo pod záštitou Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu. Začalo s maňásky pod vedením Ferdynanda Króla. Bronisław Liberda přivedl do divadla herce s loutkou. V polovině 90. let získalo divadlo své vlastní sídlo. V roce 2008 se stalo třetí scénou Těšínského divadla.
Ředitel Bajky hovořil o počátcích představení ve dvou jazykových verzích, polské a české. Ukázal část představení v jednom a druhém jazyce pro porovnání. Vzpomínal první dvojjazyčné představení, byli to „Broučci“. Režírovala ho Marie Míková, která od této chvíle spolupracuje s Bajkou a pomohla nahlédnout do moderního loutkového divadla. „Dnes divadla odcházejí od hraní s loutkami,“ vysvětlil Tomoszek.
Mluvil o úkolech Scény Bajka, z nichž nejdůležitější je naučit děti přicházet do divadla. Stále více a více předplatitelských skupin je přiváženo do sídla divadla, což dětem umožňuje pocítit lépe jeho atmosféru. Na druhou stranu, Tomoszek vzpomínal na časy, kdy byla Bajka srdečně vítána na každém místě, kam přijížděla a často herci dostali od pořadatelů i svačinu.
Zdůraznil, že loutkové divadlo není jen pro děti. Bajka plánuje rozdělit předplatné pro mladší a starší děti. Pro dospělé jsou všechna představení, protože Scéna Bajka je rodinné divadlo.
Účastníci setkání v diskusním klubu měli také možnost vidět, jak vypadá animace loutky prostřednictvím několika herců, jaké jednoduché triky, které se používají ve vystoupeních, z jakých materiálů jsou loutky vyrobeny. Otázky se týkaly také dvojjazyčnosti, přizpůsobení hudby přízvukům v daném jazyce nebo zpěvu živě.
CR
Komentáře