TĚŠÍN / Unikátní památky  – dopisy rodinám poslané z německých koncentračních táborů – byly prezentovány na posledním (23. března) setkání z řady „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”.

Přednášející Rafał Cholewa připustil, že tyto dopisy neposkytují skutečný obraz toho, jak každodenní život v táboře vypadal. Byly totiž podrobeny přísné cenzuře, bylo také přísně určeno, o čem mohli vězňové psát, a co dovoleno nebylo.

– Pro vězně koncentračních táborů, kteří byli denně vystavováni smrti, hladu, vyčerpání a neustálé šikaně, možnost korespondence s rodinou hrála v boji o přežití důležitou roli: dávala naději. Pro vězně byly dopisy důkazem, že na ně rodina pamatuje, a pro rodiny byly důkazem, že jejich blízcí jsou naživu – vysvětloval Cholewa.

Dopisy musely být napsány v němčině, aby je cenzor mohl číst. Cholewa proto přečetl několik v překladu.

„Moji milovaní! Především vám děkuji za dopis ze září. Helka mě opravdu překvapila, že po čtyřech letech napsala opravdu dlouhý dopis, ale já jí neviním, protože všichni v rodině chtějí něco napsat, zejména rodiče. Chtěla bych, aby se poslední slova otce splnila. Děkují vám za všechny balíčky, všechny dorazily v dobrém stavu. Co dělá má drahá matka? Dnes je takové krásné počasí, že bych ráda pomohla s podzimními pracemi, ale bohužel to mohu udělat jen v mé mysli. Posílám srdečná přání k narozeninám. Mnoho pozdravů pro celou rodinu. Líbám ruce svých milovaných rodičů. Zyta. „

Takto psala rodičům Agnieszce a Adolfovi Guziurovým z Horní Suché Zyta Bonczek (rodné příjmení Guziur), narozená 3. března 1915, dcera předválečného starosty Horní Suché. Od začátku nacistické okupace se angažovala odboji jako voják podzemní organizace ZWZ, styčný důstojník v „Związku  Odwetu”. Dopis poslala z Ravensbrücku v říjnu 1944.

Při popisování cenných památek z těchto časů Cholewa také uvedl, že zatímco dopisy psané rodině z koncentračních táborů jsou vzácné, ty, které byly poslány vězňům, se nejspíš vůbec nedochovaly. Vězňové totiž mohli mít pouze jeden dopis, když dostali další, museli zničit ten, který už u sebe měli.

(Indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego