Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Včera přivítali hosté a pracovníci Pedagogického centra polského národnostního školství v ČR v Českém Těšíně 18 ředitelů škol s polským jazykem vyučovacím z Litvy.
Učitelé na Těšínsku stráví několik dní a v jejich programu se objeví mj. exkurze v národnostních školách v regionu, prohlídka Cieszyna nebo účast ve „Velkém diktátu” pořádaném Gymnáziem Julia Słowackého s polským jazykem vyučovacím.
Litevští učitelé se s našimi pedagogy setkali letos již podruhé. První vzdělávací setkání se uskutečnilo v září ve Vilniusu. Během konference, která byla součástí programu návštěvy Litvy, se debatovalo o rozdílech ve školských systémech národnostních menšin v obou zemích a její účastníci si vzájemně vyměňovali své zkušenosti.
Učitele přivítala Marta Kmeť slovy básně Renaty Putzlacher „Těšínské divertimento”. Poté hosté z Litvy navštívili Pedagogické centrum a následně se přemístili na návštěvu ZŠ s polským jazykem vyučovacím v Hnojníku. Odpolední program byl vyhrazen prohlídce města Cieszyn.
Dnes zavítají do polské školy v Bukovci, na památník Żwirkowisko a na exkurzi do školy v Těrlicku. Ve středu mají na programu návštěvu škol v Českém Těšíně a prohlídku Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Ve čtvrtek zavítají do škol v Třinci, Vendryni a Bystřici a následně se zúčastní slavnostního zakončení Roku Henryka Sienkiewicze a „Velkého diktátu”.
V sídle Pedagogického centra se s hosty z řad pedagogů setkali: generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski, předsedkyně Sdružení polských učitelů v ČR Barbara Smugała, ředitel Gymnázia Julia Słowackého s polským jazykem vyučovacím a předseda školské komise Kongresu Poláků v ČR Andrzej Bizoń, Stanisław Folwarczny, místostarosta města Český Těšín, a také Andrzej Rus, předseda polské Matice školské v ČR.
„Již několikrát jsme během sjezdů polských pedagogů z národnostních škol žádali o podobnou příležitost, aby učitelé z těch zemí, kde funguje obdobný školský systém, mohli společně zasednout a porovnat podobnosti a rozdíly ze své profesní zkušenosti. Podařilo se to až letos. V září odjela delegace ředitelů našich škol do litevských regionů: vilniuského, trakaiského a šalčininkaiského, kde jsme navštívili několik škol,“ prozradila Marta Kmeť.
V Litvě chybí podobná instituce, jakou je Pedagogické centrum polského národnostního školství v ČR nebo např. Sdružení polských učitelů v ČR.
„Vnímáme zde jisté rozdíly. Tak například některé organizace fungují poněkud jiným způsobem, než je tomu u nás. Členy Matice školské v ČR jsou především rodiče žáků, zatímco u nás se v ní angažují hlavně učitelé, kteří působí ve školách s polským jazykem vyučovacím,” prohlásili litevští hosté.
Realizátorem projektu je Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (Centrum pedagogického vzdělávání) sdružení „Wspólnota Polska” Olsztyn-Ostróda, zatímco Pedagogické centrum je partnerem celého projektu.
AS
Překlad: Pygmalion
Komentáře