Básník Bogdan Trojak a jazzová klavíristka Beata Hlavenková byli v pátek 21. října hosty Městské knihovny v Třinci. V kavárně knihovny se uskutečnilo již třetí setkání z cyklu „Říjnových večerů (nejen) literárních“, které třinecká knihovna organizuje mj. jako součást letošního 85. výročí udělení městských práv tomuto hutnickému městu.

Jak během pátečního večera zmínil jeho moderátor, knihovník a básník Jan Delong, na tyto podzimní básnicko-hudební večery se knihovna rozhodla pozvat básníky a animátory kultury, kteří v současnosti žijí mimo náš region, ale z Třince nebo z blízkého okolí města pocházejí.

Hostem prvního večera (8. října) tak byl Vojtěch Kučera, který si k sobě přizval hosty: třineckého rodáka, klavíristu Michala Worka a pražského básníka Michala Maršálka. 14. října se představila Marcela Kovaříková, bývalá animátorka kultury spojená s amatérskými divadelními soubory, jejímž hostem byl mj. český písničkář Oldřich Janota.

Hosty posledního říjnového večera, Beata Hlavenková a Bogdan Trojak, není nejen milovníkům hudby a poezie ze Záolší potřeba nijak zvlášť představovat. Přestože dnes oba žijí v Praze, pocházejí z Vendryně nedaleko Třince. A jak hosté večera ujistili početné diváky z řad veřejnosti, ačkoli je Beata Češka a její otec Slovák, mohli by během večera klidně mluvit „po naszymu” nebo polsky.

Já jsem navíc Bogdana a jeho sestru Jolu v dětství vídala z okna, jak chodí každé ráno do polské školy. Já jsem od nich trochu mladší a chodila jsem do české základky, která je hned vedle,” vzpomínala špičková klavíristka. Jan Delong uvedl, že Hlavenková je nejen absolventkou ostravské Konzervatoře Leoše Janáčka, ale že studovala i na University of Massachusetts v USA.

Beata Hlavenková spolupracuje s řadou českých (mj. Lenka Dusilová), skandinávských a polských jazzmenů a je nositelkou mnoha ocenění, mj. několika „Andělů”, které uděluje česká Akademie populární hudby. Právě skladby z alba „Thoeodoros”, oceněného Andělem, stejně jako píseň z připravované slovenské desky zazněly v páteční večer v Třinci.

_dsc0135Také básník a vinař Bogdan Trojak, který se s Beatou Hlavenkovou poprvé umělecky setkal v roli textaře alba Lenky Dusilové „Eternal Seekers”, se může pochlubit řadou nejen literárních úspěchů – je mj. nositelem prestižních cen Jiřího Ortena nebo Magnesia Litera.

Absolvent vendryňské Základní školy s polským jazykem vyučovacím (dnes škola nese jméno básnířky Wisławy Szymborské) a českotěšínského Gymnázia Julia Słowackého spojil po studiích v Brně svou profesní a uměleckou dráhu nejprve s jižní Moravou a nakonec s Prahou. Na Záolší přesto nezapomněl – svou třineckou prezentaci zahájil literárním zpracováním životopisu Zbigniewa Zuczka, dnes již zesnulého ředitele polské základní školy ve Vendryni.

Trojak se rozhovořil i o svých literárních vzorech (mezi nimiž figurují mj. polští romantici) nebo o dobrodružství, kterým pro něj vždy byl – dodnes aktivní – literární magazín „Weles”, který společně s Vojtou Kučerou zakládal a dlouhá léta zde působil jako jeho šéfredaktor. Věnoval se i své další vášni – vínu (Trojak je členem sdružení „Autentisté” tzv. ekologických pěstitelů vína) a také o tom, že společně s přáteli připravuje pro Českou televizi dvanáctidílný seriál o tomto vznešeném nápoji.

V nejbližší době by měla vyjít jeho nová kniha nazvaná „Nok a knedlíček aneb Dobrodružství Safírových ledňáčků”. „Bude to knížka s básničkami o vaření pro děti, ale i pro jejich rodiče. Připravuji ale i novou básnickou sbírku pro dospělé. Ta by měla vyjít na jaře příštího roku,” svěřil se básník a vendryňský rodák.

Živá poezie se do třinecké Městské knihovny vrátí opět v prosinci. Jak oznámil Jan Delong, v sobotu 3. prosince zve knihovna milovníky literatury na setkání s básníky, kteří jsou spojeni s opavským nakladatelstvím Perplex.

(ika)

Překlad: Pygmalion

Štítky: , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego