Z poczty redakcyjnej
E-mail: info@zwrot.cz
Od červnového referenda ve Velké Británii, v němž se ostrované vyslovili pro odchod z Evropské unie, uplynuly už tři měsíce. Jaké osobní zkušenosti spojené s Brexitem mají Poláci, ale i představitelé dalších národností, kteří pracují v Británii? Následuje několik názorů na toto téma.
„Multikulturalismus má obrovský vliv na kvalitu zdejšího života. Já osobně jsem zatím nebyla vystavena negativním reakcím, ani jsem se ještě nesetkala s žádnými nepříjemnostmi nebo útoky, jak se to občas dělo na různých místech v Anglii. Naopak, obdržela jsem z mnoha stran ujištění o sympatiích nejen vůči mně, ale i vůči jiným Polákům, kteří zde žijí, pracují a dokázali se skvěle sžít s místní společností. Zaslechla jsem dokonce výrazy vděčnosti určené Polákům, kteří se během druhé světové války významně zasloužili o Anglii,“ říká Ewa (43 let), která žije v Anglii posledních devět let. Pracuje v kavárně ve městě nedaleko Londýna.
„Jsem toho názoru,“ pokračuje, „že pokud tu někdo běžně žije, pracuje a nevytváří žádné problémy, mám na mysli třeba krádeže, zneužívání státních příspěvků, bitky a podobně, nemá se čeho bát. Snad nejvíc se mě dotkne zvýšení cen u dovolených. Španělsko tak bude mnohem dražší, což je způsobeno chaosem spojeným s odchodem z EU.“
„Podle mě je vlastně celkem dobře, že k tomu došlo, multikulturní charakter Anglie je obrovský, což má velký vliv na kvalitu zdejšího života.“
„Opuštění unijního svazku ale nepřinese řešení nejzásadnějšího problému, a tím je emigrace, neboť my Evropané nepředstavujeme největší problém. Tím jsou teroristé, kterých se lidé obávají snad nejvíc ze všeho a je naprosto přirozené, že chtějí bránit svou zemi a svou rodinu,“ uzavírá paní Ewa.
„Mě rozhodnutí Britů o opuštění Unie hodně zaskočilo,“ říká Piotr (33 let), majitel zahradnictví ve střední Anglii. Ve Velké Británii žije deset let a spolupracuje výhradně s Brity.
„Bezprostředně po skončení referenda člověk cítil, že většinu Poláků v Británii jeho výsledek šokoval. Na mnoha místech země jsme mohli zaslechnout výhrůžky a kritické komentáře, což bylo docela nepříjemné. Ale na druhou stranu mnoho Britů zaskočilo chování jisté části společnosti. Na znamení solidarity nám mnoho lidí přinášelo květiny, vzkazy a uspořádali kupříkladu finanční sbírku na obnovení shořelé zahradní kůlny.“
Celý článek si můžete přečíst v zářijovém číle „Zwrotu“.
Překlad: Pygmalion