Beata Tyrna
E-mail: indi@zwrot.cz
GOLESZÓW / V pondělí (27. 2.) se uskutečnilo slavnostní otevření Osvětimské izby v suterénu Městského kulturního střediska v Goleszówě. Moderně uspořádaná expozice připomíná pobočný tábor německého koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, který v Goleszówě fungoval během druhé světové války. Jeho vězni byli v nelidských podmínkách využíváni k těžkým pracím v nedalekém lomu a cementárně.
V první místnosti se nachází obrovský model goleszovské cementárny. Jak poznamenal Paweł Stanieczek, iniciátor vzniku Osvětimské izby a možná poslední žijící svědek pochodu smrti, při němž museli vězni dojít z Goleszowa do Osvětimi, továrna kouřila a prášila, ale také živila obyvatele Goleszowa. Zdaleka nejtemnější stránkou její historie však bylo umístění pobočky německého koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau právě zde. V cementárně pracovali vězni v nelidských podmínkách. Jejich tragickému osudu je věnována hlavní část výstavy.
„Cementárna byla velkou příležitostí pro mnoho obyvatel této země. Byla to šance na každodenní přežití, na denní chleba, ale dějiny Evropy na určitém úseku těchto dějin byly uspořádány tak, že se do nich vloudila nepříjemná epizoda. Dnes si chceme tyto těžké chvíle připomínat a nevymazávat je z paměti. Aby náš dnešek vypadal jinak než chvíle ponížení, působení bolesti, zbavení důstojnosti a všeho, co se zde odehrávalo během války,“ řekl biskup Adrian Korczago.
Slavnostního přestřižení pásky se ujali starostka Goleszowa Sylwia Cieślar, biskup Adrian Korczago a Paweł Stanieczek.
„Věřím, že vzniklé turistické atrakce budou zajímavé jak pro obyvatele gminy Goleszów, tak pro turisty,“ řekla Sylwia Cieślar. „Důkladná rekonstrukce umožní moderním a uctivým způsobem představit smutné období v historii cementárny,“ dodala.
V rámci přeshraniční spolupráce
Osvětimská izba byla renovována a nově upravena v rámci přeshraničního projektu programu Interreg V-A Česká republika-Polsko, který realizují obce Goleszów, Vendryně a Nýdek. Ve Vendryni byly v rámci projektu obnoveny vápenné pece, v Nýdku byla zrekonstruována „Drzewionka“, ve které je umístěna stálá expozice o minulosti obce a Turistické informační centrum. Současně s Osvětimskou izbou bylo v GOK Goleszów otevřeno také moderní turistické informační centrum.
„Už jsme jednali s tajemníkem obce o tom, že bychom mohli naším školám nabídnout vzdělávací výlet do tohoto muzea,“ říká Bohuslaw Raszka, předseda MS PZKO Vendryně.
(indi)
Přeložený článek
Komentáře