CIESZYN / Až do 29. května si můžete v Galerii krátkodobých výstav Muzea Těšínského Slezska prohlédnout výstavu „Wałka 1942 – současnost a paměť“.

Osmdesáté výročí

V letošním roce si připomínáme 80. výročí největší masové popravy na Těšínském Slezsku za druhé světové války. V parku „Pod Wałką“ v Cieszyně Němci pověsili 24 členů polského hnutí odporu. Jako každý rok se u pomníku zavražděných konaly pietní akty k uctění hrdinů a zachování jejich památky.

Materiály z odkazu zesnulého Antoniho Szpyrce

U příležitosti výročí připravilo Muzeum Těšínského Slezska výstavu „Wałka 1942 – současnost a paměť“. Její vernisáž se uskutečnila bezprostředně po oficiálním pietním aktu u památníku zavražděných.

Kurátorem výstavy je Wojciech Święs z oddělení fotografie Muzea Těšínského Slezska. Připravil ji ve spolupráci s Janem Pawlem Borowskim.

„Představujeme materiály, které dosud nebyly na výstavách prezentovány. A jsou to materiály z odkazu zesnulého Antoniho Szpyrce, jehož sbírka se do muzea dostala před několika měsíci,“ vysvětlila během vernisáže Irena French, ředitelka Muzea Těšínského Slezska.

Co na výstavě uvidíme?

„Jedná se o smutnou výstavu. Drastickou. Posláním muzea je však chránit památku hrdinů, našich hrdinů z Těšínského Slezska,“ řekla French během vernisáže.

Při zahájení výstavy se ředitelka muzea zmínila také o současné válce na Ukrajině. „Zdálo se, že položit život za vlast v 21. století bude pouze metafora. A tady se ukazuje, že se to stává skutečností,“ řekla smutně.

Výstava je rozdělena do dvou částí. První představuje předměty vztahující se k době okupace na Těšínském Slezsku. „Diskuse o popravě „Pod Wałką“ by nebyla možná bez uvedení kontextu – celkové situace na Těšínském Slezsku za druhé světové války, německých zločinů na polském obyvatelstvu v tomto období a činnosti hnutí odporu,“ řekl Wojciech Święs.

Kurátor výstavy zdůraznil, že v první části výstavy je k vidění mimo jiné výběr nacistických plakátů a oznámení, plán Cieszyna z roku 1940 s odhaleným popravištěm, několik replik zbraní (jak těch, které používali nacisté, tak těch, které používal polský odboj), ukázky tajných publikací vydávaných členy polského odboje, sbírka dokumentů, které ukazují, jak mohl dopadnout válečný osud obyčejného teenagera v Cieszyně, a také fotografie z popravy „Pod Wałką“ a biogramy obětí.

Druhá část výstavy je věnována památce tragédie. Klíčovým exponátem je zde plechová deska umístěná pod březovým křížem na popravišti pravděpodobně v roce 1950, tedy ještě před postavením pomníku.

Výstava pojednává o osudech pietního místa „Pod Wałką“ od konce druhé světové války až po současnost. Dotýká se také problematiky dokumentace zločinů z 20. března 1942, mimo jiné Ludvíka Kohutka, právníka narozeného v Brenné, autora jediné ucelené publikace o „Wałce“ s názvem „Když vyrostly stromy šibenice“.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego