Beata Tyrna
E-mail: indi@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / V pátek 18. března se v Kulturním centru Střelnice konala odložená členská schůze spolku Rodzina Katyńska v České republice. Během setkání byly projednány aktuální otázky související s činností organizace. Nechyběl ani umělecký program. Pozvání přijali také hosté: generální konzulka České republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz a starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.
Cílem sdružení je podporovat znalosti o katyňském zločinu mezi mladou generací.
Předseda katyňské rodiny Jan Ryłko hovořil mimo jiné o sérii setkání na školách, jejichž cílem je podpořit znalosti o katyňském zločinu mezi mladou generací. A také polský jazyk.
„Myslím, že bychom měli chodit do základních škol a ukazovat žákům, co je to polský jazyk a jak se má používat,“ řekl Rylko. Navázal na projev Karola Suszky, který v umělecké části akce předvedl mistrovské provedení „Jankielova koncertu“.
Izabella Wolłejko-Chwastowicz, generální konzulka České republiky v Ostravě, poděkovala členům Katyňské rodiny za jejich vzdělávací misi. „Protože to je vaše poslání. Předat budoucím generacím historii svých předků. Dějiny, o kterých se dlouho nemohlo mluvit,“ poznamenala konzulka. „Dnes o tom můžeme mluvit. A musíme o tom mluvit nahlas,“ dodala.
Tento zločin by měl být připomínán
„Vždy jsem byl přesvědčen, že hrůzy 20. století se v 21. století nemohou opakovat. Musíme na ně neustále myslet. Žijeme v době, kdy jsme svědky tak strašného zla. A v tomto třetím tisíciletí musíme ukázat, že se nepřítele nebojíme, a musíme se znovu postavit. Jsem velmi vděčná, že právě tato organizace vždy křičela, že je třeba na tyto zločiny pamatovat,“ řekla starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková, dojatá osudem Ukrajiny.
(indi)
Komentáře