Nina Suchanek
E-mail: nina@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Minulou středu 16. března se v polském Gymnáziu Juliusze Słowackého v Českém Těšíně konal „Dziyń po naszymu, czyli dzień regionalny“ (Den po našemu, neboli regionální den). Během jednoho dne měli studenti možnost navštívit vesnice a města z celého regionu.
„Dziyń po naszymu, czyli dzień regionalny“ začal společným zpěvem písně „Płyniesz Olzo“. Poté měli studenti gymnázia možnost vidět své kolegy, kteří jsou členy folklorních souborů z našeho regionu.
Krátký program připravily: Regionální soubor Błędowice, Soubor písní a tanců Suszanie, Soubor písní a tanců Olza, Rozmarynek, Regionální soubor Oldrzychowice a Folklorní soubor Bystrzyca.
Během celého projektového dne v budově gymnázia hrála kapela Bezmiana, kterou tvoří absolventi polského Gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně.
Studenti mohli vyhrát poukaz do kavárny Kamerlik
Každý žák měl tzv. vlakovou jízdenku, na kterou sbíral razítka. Razítka bylo možné získat po návštěvě dané stanice, tj. města nebo vesnice. Ti, kteří nasbírali všechna razítka, obdrželi malý dárek a mohli se zúčastnit losování o hlavní cenu, dárkový poukaz do kavárny Kamerlik.
„Dnešní den se uskutečnil díky veletrhu projektů, který se konal na našem gymnáziu. Na této akci každá třída představí svůj projekt, který může být realizován v rámci projektového dne.
Naše třída měla nápad uspořádat folklorní den, protože folklor je to, co nás spojuje. Když jsme byli dva roky zavření doma, tohle nám chybělo. Chtěli jsme ukázat, že držíme při sobě a že folklor v naší mladé generaci žije,“ říká organizátor akce Filip Jiravský.
Gymnázium bylo rozděleno na „Góralii“ a „Dolanii“
V nové budově, protože je umístěna výše, se nacházela města a obce „Goralie“ a žáci tam navštěvovali například Třinec, Bystřici, Jablunkov nebo Hrádek.
Na druhé straně ve staré budově sídlila „Dolania“, tedy Hnojník, Horní Suchá, Bludovice nebo Karviná. U každého stánku měli žáci připravený krátký program s informacemi o své obci.
Komentáře