Bohatá žebračka

Velké překvapení čekalo na známé osmdesátileté žebračky Marie Babilové z Těšína, krátce před její smrti v říjnu 1900. Žena se totiž na smrtelném loži přiznala, že má našetřeno dva tisíce korun. Svému domácímu odkázala šest set korun a vymínila si prvotřídní pohřeb a uložení ve vlastní zděné hrobce. Zbytek peněz pak podědili její známí. 

Krádež náramku

Čeledín Gurniak ukradl v říjnu 1900 v jedné těšínské hospodě náramek v hodnotě tehdejších třiceti korun. Brzy nato byl ale vypátrán, zatčen a předán soudu.

Ukradli mu tři koruny

Jistý dělník byl 25. října 1901 večer přepaden u třetího splavu Olzy na okraji Těšína. Přitom přišel o tři koruny, které měl u sebe.

Nezvaná návštěva v dílně

Soustružník Brozig z Těšína oznámil v říjnu 1901 na policii, že mu někdo ukradl z dílny housle, dvě láhve vína a dva deštníky. Podezření padlo na jistého pomocného dělníka, který najednou zmizel neznámo kam.

Zatčení zlodějů

Těšínská policie zatkla v říjnu 1902 dva tuláky a jednoho dvanáctiletého chlapce. Povedený trojlístek měl na svědomí několik krádeží.

Zadržel zloděje

Čtyřiadvacetiletý Jan Kuś z Dębowce se  9. října 1904 pokusil ukrást Jiřímu Cieślarovi z Těšína 20 korun a stříbrné hodinky v ceně tehdejších 10 korun. Výtečníka, který byl za obdobné delikty již několikrát trestán, zadržel  sám Cieślar  a předal policii.

Návrat zkomplikovala stávka železničářů

Evangelického faráře z Návsí Františka Michejdu během jeho pobytu ve Varšavě v říjnu 1905 zastihla stávka ruských železničářů. Z tohoto důvodu musel svůj pobyt v tomto městě, které bylo v té době součástí carského Ruska, prodloužit. 

Řádil tyfus

Řada případů onemocnění tyfem břišním byla v říjnu 1906 zaznamenána v Třinci. Nejvíc tato nebezpečná choroba řádila v dělnické kolonii Na Borku.

Neštěstí v dole

Jistého horníka v říjnu 1906 povalil vozík na dole Bettina v Doubravě. Přitom utrpěl vážná zranění hlavy. V beznadějném stavu skončil v nemocnici, kde krátce nato zemřel.

Brutální řezník

Velmi bezohledně si počínal 5. října 1908 jeden z třineckých řezníků. Když vedl na zabití stádečko ovcí, bil je a kopal tak brutálně, že jedno ze zvířat upadlo na zem a zůstalo bezvládně ležet. Když je donesl na místo zabití bylo mrtvé, což mu však nevadilo, aby je ještě zařízl nožem. Jeho počínání však neušlo pozornosti kompetentních osob, které zabránily tomu, aby se maso z ubité ovce prodávalo. Místo toho byla zakopána do země.

Lupiči před soudem

Před soudem v Těšíně stanuli v říjnu 1908 dva Chorvaté, kteří v srpnu 1908 ještě společně s dalšími dvěma kumpány oloupili o značnou sumu peněz jednoho podnikatele v uherské části monarchie, avšak na svědomí toho měli více. V těšínském hotelu U města Těšína pak vzbudili pozornost značným utrácením. A tak si pro ně přišli policisté.

Během zatýkání dva z lumpů začali střílet, ty policie dopadla na místě, zbývajícím dvěma se podařilo utéci. Jeden z nich byl pak zatčen na nádraží v Ropici, zrovna když chtěl nastoupit do vlaku, jedoucího do Frýdku. Soud v Těšíně odsoudil dva bandity, kteří při zatýkání kladli odpor, na tři měsíce pobytu za mřížemi. Po odpykání trestu pak byli předání uherským soudům, aby se zpovídali za zločiny spáchané v Uhersku.

(gam)













Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego