Sebevražda ve Smilovicích
Rolník Pilch se v září 1902 zastřelil ve Smilovicích z lovecké pušky. O příčině sebevraždy se v novinách nepíše.
Utopila se v Odře
Sedmnáctiletá Gustava Rabová se kvůli neshodám se svým milým rozhodla skoncovat se životem. V září 1905 se utopila v Odře poblíž Bohumína.
Ponechala novorozeňata svému osudu
Jistá služka z Třince předčasně porodila 6. září 1908 poblíž evangelického hřbitova v Těšíně dvojčata a pak je tam zanechala. Dětem se naštěstí dostalo včasné pomoci, zatímco jejich „matku“ zatkla policie.
Zpoždění vlaků zapříčinila nehoda
Srážka osobního vlaku s nákladními vozy, která se udála 24. září 1905 na trati Košicko-bohumínské dráhy v železniční zastávce Strečno nedaleko Žiliny, si vyžádala si dva lidské životy a několik zraněných. Navíc způsobila několikahodinové zpoždění vlaků jedoucích ve směru na Třinec a Těšín.
Řádění červeného kohouta
K požáru stodoly sedláka Kafky došlo 27. září 1914 večer v Horní Líštné. Budova i uskladněná úroda lehla popelem.
Nepoctivý kočí
Kočí Petr Lipka ze Stonavy inkasoval v říjnu 1901 pro svého zaměstnavatele, kterým byl pekař a hostinský Stańkusz, 140 korun. Pak ponechal povoz i s koněm svému osudu a zmizel. Když ho dopadli muži zákona, měl u sebe už jen 67 korun a 60 haléřů.
Zloděj ryb
Řezník Josef Onderek z Těšína nakoupil větší množství živých kaprů, které pak choval v jedné vodní nádrži v části města Brandýs. Zedník Alois Seibert mu je tam chodil za tmy chytat a postupně mu ukradl osmapadesát ryb v celkové hodnotě 180 tehdejších korun. Na vše se přišlo v říjnu 1901.
Zastřelil orla
Pánský hajný Jan Minol zastřelil 23. října 1901 v revíru hraběte Jindřicha Larisch-Mönnicha v Záblatí u Bohumína mořského orla. Ulovený opeřenec měl v rozpětí křídel dva metry a patnáct centimetrů.
K úrazu přišel cestou ze školy
Syn krejčovského pomocníka v Těšíně, šestiletý Josef Rucki nedával 27. října 1901 cestou ze školy pozor a tak ho srazil vůz naložený pískem. Chlapec utrpěl vážná zranění na noze a ruce.
Nechtěl narukovat
Dělník František Szeliga z Bludovic obdržel povolávací rozkaz k nástupu vojenské služby od 1. října 1902. Do armády se mu ale nechtělo a tak povolávací rozkaz ignoroval. To se mu rozhodně nevyplatilo, protože už 12. října ho vypátrali četníci v Orlové a dopravili do Těšína.
Stříbrná svatba posledního těšínského knížete
Poslední těšínský kníže Bedřich oslavil 8. října 1903 se svou chotí kněžnou Izabelou stříbrnou svatbu. Po rozpadu Rakouska-Uherska se usadili v maďarském městečku Magyaróvár (nyní Mosonmagyaróvár), kde jsou také pohřbeni.
(gam)
Komentáře