TISOVNICE / V Tisovnici lze navštívit zajímavou Regionální jizbu „U Brzezinů”, prezentující způsob života obyvatel vesnice, jejich zájmy, záliby, schopnosti, mentalitu a vztah k tradicím v období první poloviny 20. století. Letos uplyne 20 let od jejího otevření. Jejími provozovateli jsou manželé Stanisław a Alina Brzezinovi. Sami bydlí v domě z roku 1958, který stojí hned vedle.

    Kulturní a společenský život v Tisovnici se koncentroval kolem místní kulturní místnosti. Velkému zájmu se těšily zdejší výstavy, které pořádala penzionovaná učitelka místní školy a činovnice Teresa Waszut. Jedna z nich s názvem „Interiér staré tisovnické chalupy” vzbudila obzvlášť velkou pozornost. Exponáty zapůjčili místní, včetně manželů Brzezinových.

    Průlomová výstava

    Největší  atrakci tvořily staré knihy, mimo jiné sbírky kázání, modlitební knížky, bible (nejstarší pocházela z roku 1712) či učebnice. Expozici navštívilo zhruba 3 tisíce osob a těšila se velkému zájmu ze strany regionálních sdělovacích prostředků.  

    „V kulturní místnosti však nebyly vhodné podmínky k vystavovaní těchto předmětů. Tehdy jsem navrhla, aby se exponáty přemístily do naší chalupy. Předtím se však musela provést její komplexní rekonstrukce, uvedla Alina Brzezina.

    Povedlo se to díky mimořádné pružnosti a pracovitosti provozovatelů, kterým pomáhalo asi 15 osob. Byli mezi nimi otec pana Stanisława Jan a děti Brzezinových. Realizovala se výměna střechy, podlah a dveří. Do budovy byl navíc zaveden elektrický proud. Dobrovolníci odpracovali stovky brigádnických hodin. Slavnostní otevření Regionální jizby „U Brzezinů” se uskutečnilo 29. září 2001.  

    První majitelé pocházeli ze Záolší

    Dům, v které vznikla regionální jizba, byl postaven v roce 1923. Tvoří ho obytná a hospodářská část, které jsou rozdělené chodbou. Na druhé straně se nachází komora s podlahou s udusané hlíny. Budova představuje typický styl vesnického stavitelství na počátku 20. století na Těšínsku. První majitelé domu pocházeli z nynějšího Záolší.

    Paweł Brzezina se narodil v roce 1888 v Komorní Lhotce, jeho manželka Zuzanna v roce 1890 v Konské. V roce 1921 oba obdrželi polské občanství. Byli to prarodiče pana Stanisława Brzeziny.

    Hosté z Brazílie, Peru a Austrálie

    Jizbu navštěvují děti ze škol a mateřinek z celého Těšínska. Přijíždějí individuální turisté, konají se tam posezení u táboráku, rodinné slavnosti, setkání absolventů, různé akce… Pořádají se tady cyklistické výlety, dny boje s rakovinou a mnoho dalších událostí.

    Jizbu ročně navštěvuje zhruba 3 – 4 tisíce lidí z celého Polska a také z Německa, Maďarska, Francie, Česka a Itálie. Byli tam už hosté až z Brazílie, Peru a Austrálie a dalších zemí. Pouze v posledních dvou letech se jejich počet o něco snížil kvůli pandemii koronaviru. Situace se však pomalu vrací do normy.

    Devatenáctého dubna 2004 v regionální jizbě došlo k podepsání smlouvy o spolupráci mezi obcemi Holešov a Vendryni.  

    Do Regionální jizby „U Brzezinů” se lze snadno dostat z centra Tisovnice. Stačí dorazit ke škole a odbočit vlevo, minout hřbitov s kaplí a pak se po asi 200 metrech ocítnout na místě.

    (gam)

    Štítky:

      Komentáře



      CZYTAJ RÓWNIEŻ



      REKLAMA Reklama
      REKLAMA
      Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

      www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

      Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
      Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
      Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego