Otevření chaty na vrchu Čantoryje
Slavnostní otevření chaty na vrchu Čantoryje se uskutečnilo 7. srpna 1904 za účasti zhruba osmi set lidí. Na místě byl přítomen také těšínský starosta Leonhard Demel von Elswehr. Útulnu postavila významná stavební firma Eugena Fuldy z Těšína.
Její výstavbu iniciovalo sdružení německých turistů Beskidenverein. Jako stavební materiál posloužil kámen z nedalekého skalního útvaru Skalka. Podle legend místních horalů se ve skalisku měl nacházet vchod do podzemní jeskyně sloužící jako úkryt spících rytířů.
Zemřel u vysoké pece
Pavel Kostka z Nýdku se v srpnu 1907 vrátil z vojenských manévrů a poté nastoupil do práce u vysokých pecí v železárnách v Třinci, navzdory tomu, že nebyl zcela zdráv. Po několika dnech však zemřel přímo u jedné z vysokých pecí.
Blesk zapálil dům
Během jedné bouřky v srpnu 1911 blesk uhodil do domu hospodáře Szumały v obci Ogrodzona u Těšína. S ohněm kromě místních hasičů bojovali jejich kolegové z Kostkowic.
Vraždil nožem
O tom, že alkohol byl příčinou řady tragédií, je všeobecně známo. Smutnou dohru mělo také posezení v hospodě v Košařiskách, v noci z 5. na 6. srpna 1911. Místní štamgast Alois Sikora se pohádal s pomocníkem hajného Ferdinandem Sikorou. Když mu došly argumenty chopil se nože, kterým svému soupeři způsobil smrtelná zranění. Oba duelanti byli v podnapilém stavu. Vrah skončil u Obvodního soudu v Těšíně, jeho oběť na místním hřbitově.
Krávu měl pomoci najít inzerát
Jednomu zemědělci z Horních Tošanovic utekla 6. srpna 1912 kráva. Aby zvýšil šance na to, že se s ní ještě shledá, podal si inzerát do novin.
Studený srpen
Srpen roku 1912 byl obzvlášť studený. Jeden den rtuť teploměru v rakouské části monarchie klesla na 15,8 ° C. Byla to nejnižší teplota od roku 1775.
Vloupání do bytu
Neznámý zloděj se 8. srpna 1912 v noci vloupal do přízemního bytu paní Zuzany Bojdové na Fryštátském předměstí v Těšíně. Ukradl 70 korun v hotovosti a vkladní knížku, na které bylo dalších 100 korun.
Tyfus ukončil vojenské manévry
Mezi vojáky, kteří se na přelomu srpna a září 1912 účastnili vojenských manévrů v okolí Těšína, a kvůli kterým do města nad Olzou dorazil také těšínský kníže Bedřich, bylo zaznamenáno řadu onemocnění tyfem. Z tohoto důvodu bojová příprava skončila o dva dny dříve než bylo původně v plánu.
Smrtelný pád z hrušně
Jistý chlapec ze Svibice spadl 9. srpna 1913 z hrušně, rostoucí u silnice. V důsledku pádu na tvrdý povrch se na místě zabil.
Nečekaný nález v vagonu
K nečekanému nálezu došlo 19. srpna 1913 v uhelném vagonu Košicko-bohumínské dráhy v Karviné. Ve špinavých hadrech tam bylo zabaleno větší množství zlatých řetízků a náramků, staré niklové hodiny a staré mosazné hodiny s čínskými nápisy. Věci zřejmě pocházely z krádeží v Maďarsku, protože zrovna odtamtud vlak přijel.
Požár v továrně
Část Niemiecovy továrny na nábytek v Těšíně zničil 1. srpna 1921 požár. Shořela pila, díky energickému zásahu hasičů se podařilo zachránit zbytek fabriky, kde se nacházely stroje a velké zásoby dřeva.
(gam)
Komentáře