Krokodýl v Olze
Jistý nadporučík z těšínských kasáren si jednou koupil krokodýla v cirkusu Kludský, který zrovna pořádal vystoupení ve městě. O plaza se staral vojenský sluha důstojníka, který dbal hlavně na to, aby měl dostatek jídla. V srpnu 1896 mu nadporučík nařídil, aby zvíře umyl v Olze, protože bylo bez delšího kontaktu s vodou a špinavé. U řeky se však krokodýl vysmekl z vojákových rukou a zmizel pod hladinou.
Blesk zabíjel
Během bouřky, která se 7. srpna 1898 strhla nad Jablunkovem, blesk zabil během žní rolníka Josefa Niedobu z části Městská Lomná. Dotyčný zrovna stál na voze, zatímco jeho žena mu podávala snopy pšenice. Manželka vyvázla bez úhony.
Dítě se utopilo ve studni
Dvouleté dítě pana Cieślara z Mostů u Jablunkova spadlo 25. srpna 1898 do studny. Než ho někdo stačil zachránit, utopilo se.
Zavraždil známého
Svého známého Josefa Malisze zavraždil František Biolek z Hnojníku. K vraždě došlo v roce 1904, když se oba vraceli z poutě ve Frýdku. Jelikož se rozhodli, že půjdou pěšky, museli jednu noc přespat pod širým nebem. Biolek tehdy využil Maliszova spánku, aby ho zabil. Za tento zločin byl nejprve Obvodním soudem v Těšíně odsouzen k trestu smrti, který mu byl později změněn na doživotní žalář. V srpnu 1913 vrah zemřel v pražské věznici na Pankráci, tedy devět let po svém činu.
Obec sebevrahů?
Až ke čtyřem sebevraždám došlo během několika měsíců roku 1908 v Oldřichovicích. Nescházelo přitom mnoho a tento počet mohl být ještě vyšší. Naštěstí manželka potenciálního sebevraha přeřezala na poslední chvíli provaz, s jehož pomocí chtěl její manžel skoncovat se životem. A aby na podobný nápad už nepřišel, pro jistotu ho párkrát tímto provazem přetáhla.
Výbuch v železárnách
V jednom ze starších pecí v třinecké huti vybuchly 4. srpna 1909 plyny. Silná exploze zabila dva dělníky a třetího těžce zranila.
Blesk způsobil požár
Když se srpnu 1911 strhla bouřka na Těšínsku, do hospodářství Bernarda Pawlase w Životicích uhodil blesk. Dům a stodola shořely do základů, oheň zničil také zemědělské stroje a zásoby sena a slámy.
Obří kedluben
Čtyřkilová kedluben byla k vidění v srpnu 1918 za oknem polského Národního domu v Těšíně. Byla na prodej, stála sedm korun.
Neštěstí ve Svibici
Žáka polské školy ve Svibici Jana Roika přejel v srpnu 1918 vlak. Bylo mu dvanáct let.
Mráz v létě nepotěší
Nepříjemné překvapení zažili 5. srpna 1919 v obci Istebna. Ráno se objevil silný přízemní mrazík.
(gam)
Komentáře