Utopili se v Olze
Jistý voják z těšínských kasáren se koncem června 1895 ocitl v obci Blogocice (nyní součást polského Těšína), kde se utopil v Olze. Prvního července téhož roku na tom samém místě pod hladinou zmizel dělník Pustowka.
Požár v Těšíně
Požár domu hospodské Lasztówkové v Těšíně vypukl 5. června 1904 v Těšíně. Oheň zničil střechu domku, stáj a kůlnu. Hasičům se podařilo zachránit před plameny sousední stavení tesaře Michalika a jeho velký sklad dřeva.
Nový vlakový spoj
Mezi Těšínem a Frýdkem začal jezdit od 16. června 1904 nový vlakový spoj, tak zvaný trhový. Zatímco z města nad Olzou vyjížděl ve 4,53, do cíle své cesty přijížděl v 5,51 hodin.
Smrt známého řezníka
Infarkt byl příčinou úmrtí známého těšínského řezníka Karla Walczaka. Naposledy vydechl 20. června 1904.
Třinec měl zálusk na část Konské
Poněkud kuriózní záležitost se projednávala 5. června 1908 na zasedání Obecního zastupitelstva v Konské. Vedení sousedního Třince totiž vzneslo požadavek na připojení značné části zastavěných konských pozemků. Třinečané měli zájem hlavně o nádraží, mechanickou dílnu, část hutnických skladů, několik domů, obývaných zejména úředníky z hutí a také velkou hospodu, z které Konská měla značné příjmy z daní. Majitel konských statků Grohman však byl rozhodně proti, podpořila ho i většina zastupitelů. „Nebezpečí bylo prozatím zažehnáno,“ okomentovaly toto rozhodnutí dobové noviny.
Císař podpořil činnost hasičů
Císař František Josef I. podpořil v červnu 1909 částkou 100 korun dobrovolné hasiče v Oldřichovicích. Nezapomněl ani na jejich kolegy z Konské, kterým daroval 120 korun.
Bulharský car v Těšíně
V první polovině června 1909 roku večer se v Těšíně objevil bulharský car Ferdinand I. Koburg. Doprovázel ho jeho syn a nástupce trůnu kníže Boris. Oba monarchové přespali v hotelu „Hlavní nádraží“ (nyní Central). Na druhý den pokračovali do svých majetků v Tatrách.
Taneční zábava skončila bitkou
Taneční zábava, kterou 2. června 1910 pořádal hospodský Byrtus ve svém lokále v Mostech u Jablunkova, skončila všeobecnou rvačkou. Po jejím skončení někteří účastníci museli vyhledat lékařské ošetření. Vydat k lékaři se musel také Byrtusův syn. Vzhledem k tomu, že tento den se v místním kostele sv. Hedviky konal slavnostní obřad biřmování, řada Mostečanů kritizovala hospodského, že taneční zábavu pořádal zrovna v tu dobu.
Utopil se v rozvodněné říčce
Tříletý chlapec Martina Dobosze z Vendryně se 11. června 1912 utopil v říčce Vendryňka. Do rozvodněného následkem nedávného lijáku toku spadl z dřevěného mostku. Jeho tělíčko se našlo o půl kilometru dál od místa neštěstí.
Zranil dozorce
Na svou výbušnou povahu doplatil Chorvat Rojkovic, pracoval na stavbě druhého železničního tunelu v Mostech u Jablunkova. Pátého června 1916 se pohádal s italským dozorcem Filesattim. Muže dvakrát uhodil tak silně, že mu způsobil vážné zranění, poté utekl. Horkokrevný jižan byl však brzy dopaden v Jablunkově.
Zloděj slepic
Jistý Socha z Vendryně ukradl v červnu 1919 několik slepic v Lyžbicích. Když je šel prodat do Těšína, zatkli ho policisté.
(gam)
Komentáře