Vraždil kvůli děvčeti
Jistý dělník z Karviné se 2. června 1897 v části Těšína Brandýs pohádal kvůli děvčeti s nezaměstnaným Pavlem Gorylem. Hádka se vyostřila natolik, že tasil nůž a svého soka bodl. Zasažený zemřel na místě.
Nový starosta Konské
Novým starostou Konské se stál od 23. června 1897 Pavel Kaszper. Do zastupitelských křesel zároveň usedlo dvanáct zastupitelů – šest evangelíků a šest katolíků.
Zranili se od střepů
Neznámý vandal hodil v červnu 1900 několik láhví do Olzy, v místech soutoku s Ropičankou. Během koupání si dva chlapci vážně poranili nohy na střepech a skončili v nemocnici. V dobovém tisku se objevilo varování před koupelí v těchto místech.
Tragické následky bouřky
Během jedné bouřky v červnu 1900 blesk zapálil stodolu hospodáře Folwarczného v Mostech u Těšína. Pro změnu v Ustroni další z blesků uhodil do usedlosti hospodáře Cichého, který při zachraňování svého majetku urpěl vážné popáleniny.
Bolesław Prus ve Wisle
Jeden z nejvýznamnějších polských spisovatelů Bolesław Prus pobýval v červnu 1900 ve Wisle. Do Beskyd přijel na několikatýdenní pobyt společně s manželkou a adoptovaným synem Emilkem.
Americká sekačka měla úspěch
Předváděcí akce s americkou sekačkou značky Milwaukee se konala 9. června 1900 v Těšíně z iniciativy firmy Karla Drösslera, která tento stroj dovezla ze Spojených států. Předváděčka se těšila velkému zájmu, mezi přihlížejícími byl dokonce bývalý poslanec vídeňského parlamentu Jiří Cieńciała. Po skončení si přítomní zemědělci objednali dvě, později ještě další tři sekačky.
Beznohá mrtvola na kolejích
Děsivý pohled se naskytl jednoho červnového rána roku 1900 Těšíňanům. Na kolejích ležela mrtvola neznámého muže, kterému vlaková souprava amputovala obě nohy. Zda se jednalo o sebevraždu či nešťastnou náhodu se v novinách nepíše.
Blesk zapálil palírnu
Když se 3. června 1903 nad Těšínskem přehnala bouřka, blesk uhodil do palírny ovoce v Ropici. Oheň zničil střechu, v jeho rozšíření na další budovy zabránili hasiči.
Krupobití v Líštné
Nad Horní Líštnou se 5. června 1910 přehnalo krupobití. Kroupy naštěstí nezpůsobily větší škody. Dobové noviny při této příležitosti vyzvaly zemědělce, aby si svou úrodu nechali pojistit pro případ přírodních pohrom.
Smrt květináře
Na infarkt náhle zemřel ve věku 54 let obchodník s květinami Alois Hilscher z Těšína. Smrt ho zastihla 15. června 1916 v jeho provozovně na Zámecké ulici.
Čeledín našel smrt v plamenech
Jednu lidskou oběť si vyžádal ničivý požár, který vypukl 21. června 1919 v noci ve mlýně Ondřeje Glajcara na Ostravské ulici v Těšíně. Oheň se šířil s takovou rychlostí, že čeledín Jiří Bielesz, otec čtyř dětí, který spal na půdě už nestačil utéci a tak našel bolestivou smrt v plamenech. Po uhašení požáru se našlo jeho zuhelnatělé tělo. Z celého mlýna zůstalo jen osmahlé zdivo. Obytná budova, vnitřní vybavení, mlýnské stroje, zásoby obilí, líhu a benzínu padly za oběť ničivému živlu. Zachránit se podařilo pouze zásoby mouky a sádla.
(gam)
Komentáře