Mladistvý sebevrah

Skoncovat se životem se rozhodl 14. června 1898 syn zemřelého před deseti lety těšínského obchodníka s kožešinami. Zastřelil se pistolí, kterou si vložil do úst.

Dcera Gryczů pod čepcem

Dcera ze známé rodiny Kateřiny a Jiřího Gryczů z Lyžbic se 22. června 1898 vdala za učitele z Třince Jana Pasze. Gryczovi vlastnili mlýn, v roce 1892 Jiří Grycz postavil v jeho sousedství obytný dům, který se zachoval do dnešního dne.

Řádily spalničky

Na řadě míst Těšínska se v červnu 1902 vyskytly případy onemocnění spalničkami. Týkalo se to Těšína, Svibice, Horního Žukova, Chotěbuzi, Gutů, Nebor, Kojkovic, Puncova, Ropice, Hnojníka, Komorní Lhotky, Řeky, Stříteže a dalších obcí.

Šok příčinou úmrtí

Kamen, který proletěl 3. června 1905 kolem desáté večer oknem Siostrzonkovy hospody v Těšíně způsobil ženě hospodského takové leknutí, že během pěti minut zemřela. Policie zatkla tři podezřelé mladíky.  

Pobodali ho noži 

Lesík Hrabina na hranici Těšína a Mostů nebyl v noci zrovna bezpečným místem ani v dobách Rakouska – Uherska. Když tudy jednou v červnu 1906 proházel jistý dělník, neznámí lumpové ho pobodali noži natolik, že přežil jen zázrakem. 

Samovznícení hadrů na půdě

Oheň na půdě jednoho domu na Fryštátské ulici v Těšíně hasili v červnu 1907 místní hasiči. Samovznítily se tam totiž staré hadry.

Spadlý strom zabíjel

Když 19. června 1908 dřevorubci káceli stromy v lesích Horní Lomné, jeden z nich spadl tak nešťastně, že jednoho z mužů zabil a druhého těžce zranil. Mrtvý Jan Rożenek, který zpíval i v kostelním sboru, se těšil v obci takové oblibě, že jeho pohřbu se zúčastnili také lidé ze sousední Dolní Lomné.

Skon manželky významného architekta

Karolina Prokop, manželka penzionovaného architekta Těšínské komory Albína Teodora Prokopa, zemřela 8. června 1908 v Těšíně. Bylo ji pětapadesát let. Za dva dny spočinula v hrobě na těšínském komunálním hřbitově. 

Albín Teodor Prokop vypracoval projekty mnoha staveb na Těšínském Slezsku, mimo jiné přestavbu zámku ve Frýdku, některé budovy v třineckých hutích, cukrovar v obci Chybie, katolické kostely v Třinci, Horní Lomné či Bystřici a mnoho dalších objektů. Zemřel za osm let po skonu své choti.

Za vše může nešťastná láska

Jistý čeledín z Těšína se pokusil zavraždit svou milenku a pak obrátil zbraň proti sobě. Šestého června 1909 v parčíku Hrabina v Těšíně na svou milou vystřelil z revolveru. Oba skončili v nemocnici. Zatímco čeledín zemřel po několika hodinách, žena zranění přežila. Důvodem k zoufalému činu byly údajně problémy s uzavřením manželství.

Antisemitští barbaři

Neznámí antisemitští vandalové vnikli v červnu 1917 do židovské synagogy v Bohumíně. Nic neukradli, pouze zcela zdemolovali vnitřní zařízení. Způsobili škodu přesahující pět tisíc tehdejších korun.

Vybílení obchodu

Několik kilo slaniny, uzenin, salámu, víc jak sto kusů konzerv s sardinkami, sýr brynzu, kakao, kávu a mýdlo v celkové hodnotě přes čtyři tisíce tehdejších korun si odnesl neznámý zloděj z železničářského konzumu na Saské kupě v Těšíně. Dovnitř se dostali oknem. Ke krádeži došlo  6. června 1918 v noci.

(gam)

    

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego