Zloděj za mřížemi

František Putek se dopustil řady krádeží ve Lvově, Osvětimi, Michálkovicích (nyní součást Ostravy), Rzeszowě a Bielsku. Těšínský soud ho v červnu 1899 odsoudil na tři roky vězení.

Matka vražedkyně

Anna Wosoková udusila své narozené dítě. Soud v Těšíně ji za to poslal v červnu 1899 na pět let za mříže. 

Shořely stodoly

Velký požár vypukl v noci z 3. na 4. června 1901 v Dolní Suché. Shořely dvě stodoly a jedna budova na statku.

Nález mrtvoly

Mrtvolu dělníka Antonína Kiry našli kolemjdoucí 5. června 1905 odpoledne poblíž Bobrecké ulice v Těšíně. Městský lékař Kohn zjistil, že dotyčný nezemřel násilnou smrti. Poté tělo bylo převezeno do márnice na komunálním hřbitově.

Pomatená žena se zapálila

Tchýně kupce Feuermanna z Lazů onemocněla blíže neurčenou psychickou chorobou. Počátkem června 1905, když zrovna pobývala u dcery a zetě, se sama zapálila. Všimla si toho dcera a její zoufalý křik  uslyšelo několik lidí, kteří ji pomohli matku uhasit. Popáleniny byly ale natolik vážné, že za šest hodin žena zemřela ve velkých bolestech v nemocnici.

Nezodpovědný četník

Jistý četník zastřelil v červnu 1906 v Koňakově psa nemocného vzteklinou. Zdechlinu nechal ležet na silnici, místo aby zajistil její zakopání do země.

Krádež zlatých hodinek

Neznámý zloděj vnikl v noci z 18. na 19. června 1907 do jedné vily v Darkově. Ukradl přitom zlaté hodinky se zlatým řetízkem.

Chtěli zapálit klášter

Neznámí  lumpové se pokusili v noci z 27. na 28. června 1907 založit požár v klášteře boromejek v Těšíně. Žháři zapálili starý prapor u varhan a v jedné místnosti koš s umělými květinami. Naštěstí některé jeptišky byly ještě vzhůru a tak si ohně včas všimly a uhasily ho. Boromejky v Těšíně sídlí dodnes v klášterním komplexu na Horním náměstí (Górny Rynek), který na místě bývalého paláce barona Kalische postavil v letech 1877 až 1878 místní stavitel Anton Jonkisch.  

Během bouřky zahynuli dva muži

Silná bouřka, jež se strhla 10. června 1910 na Karvinsku, způsobila tragédii ve Starém Městě u Fryštátu. Horník Jan Grzonka s manželkou a jejich zeť Viktor Kubala se schovali před deštěm pod stromem, uhodil do něj blesk. Oba muži zemřeli, žena utrpěla popáleniny na bedrech a lokti.

Blesk uhodil do stáda

Během bouřky 16. června 1918 blesk uhodil do ovčího stáda pasoucího se pod Čantoryji v Nýdku. Zabil dvaadvacet ovcí i ovčáckého psa a na několik hodin omráčil pastevce.

Krádež vepře

Padesátikilového vepře ukradli v červnu 1918 neznámí zloději z chléva paní Emilie Buzkové z Mistřovic. Prase pak kousek dál zabili a odnesli s sebou.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego