USTROŇ / V sobotu se uskutečnila druhá Ustroňská muzejní noc v Ustroni. První měla místo v roce 2019.
I když na nádraží v Ustroni nadále zastavují vlaky, do kterých nastupují a vystupují z nich cestující, bývalá nádražní budova slouží už k jiným účelům. Změnila se totiž v Nádraží skvělých myšlenek (Dworzec Dobrych Myśli), které díky Ustroňské muzejní noci bylo možno navštívit zdarma.
Tisíce medvídků
Nachází se tam největší sbírka medvídků v Evropě. Shromáždil je sběratel Bruno Zielonka z Chořova. Nejstarší z exponátů patřil jeho prababičce a má nejméně 110 let. Jeho medvídci pocházejí z celého světa. Jsou mezi nimi medvídci z Afriky, Jižní Ameriky a Asie, včetně jednoho dřevěného z Indie. Nachází se tu také populární Méďa Béďa (Yogi Bear) a Kolargol.
Pan Bruno jako malý chlapec rozpáral medvídka, kterého obdržel jako dárek, jelikož byl zvědav, co se nachází uvnitř. Následně jeho babičky a všechny tety mu začaly nosit plyšáky. A to byl začátek nynější pozoruhodné sbírky. Vztah Bruna Zielonky k plyšákům vyjádřuje následující citát: „Medvídci jsou všude, a jsou to oni, kteří mě najdou a jdou pak se mnou další úsek mé cesty. Tak tomu bylo s Benem a se všemi dalšími medvídky v mé sbírce.”
Navíc se v bývalé nádražní budově našlo místo pro sbírku Panenky z celého světa v regionálních krojích a zhruba 600 panenek typu Barbie.
Výstava voskové batiky a grafiky
V rámci druhé Ustroňské nocí muzeí se pro veřejnost otevřel také Městský kulturní dům „Prażakówka“. Na návštěvníky čekala výstava voskových batik a grafik maďarské umělkyně Ágnes Nagy, která žije od roku 2017 v Ustroni. Podobnou výstavu obrazů měla také ve Skočově. K vytváření svých děl používá vosk s barvou. V „Prażakówce” vede kroužek pro děti a mluví velmi dobře polsky. Pochází z Hajdúnánás, které je partnerským městem Ustroně.
Návštěvníci se mohli také podívat do tanečního sálu, nakouknout do šatny herců a zhlédnout expozici plakatů akce Březnová divadelní setkání, z nichž nejstarší pochází z roku 1999. Na některých z nich byly podpisy herců. Jeden ze zaměstnanců „Prażakówky” předváděl, co všechno se dá dělat se světly a reflektory na scéně a s oponou a jak funguje zařízení pro výtváření kouře a mlhy. Prozradil, že barevná mlha se vytváří nasvětlováním barevnými světly.
Sbírky spjaté s Podbeskydím
Sbírky Marie Skalické jsou pobočkou Ustroňského muzea Jana Jarockého. Patronka této kulturní instituce pocházela z Ustroni, velmi se angažovala na poli kultury, zajímala se o umění a hudbu. Její velkou vášní bylo sbírání všeho, co mělo něco společného s Podbeskydím, jako například knihy, staré pohlednice, části regionálních krojů či užitkové předměty.
Díky osobním kontaktům a přátelství s mnoha polskými umělci se ji podařilo shromáždit mimořádně hodnotnou sbírku grafiky, včetně ex libris od tak významných tvůrců jako Paweł Steller, Jan Wałach, Franciszek Jaworski, Ludwik Konarzewski, Tadeusz Michał Siara, Zbigniew Jóźwik a dalších. V roce 1993 věnovala Městu Ustroň svůj rodný dům i se shromážděnými sbírkami.
Krátkodobá mini výstava
V rámci probíhající Ustroňské muzejní noci pobočka muzea připravila krátkodobou mini výstavu věnovanou tvorbě mladé spisovatelky a básnířky Katarzyny Zwolskiej-Płusy. Důvodem byla promoce její první prózy a komplexnější prezentaci její tvorby. Jednalo se o knihu povídek „Fragmenty. Opowieści o dziewczynkach i kobietach“ (Fragmenty. Povídky o děvčátkách a ženách)
(gam)
Komentáře