USTROŇ / V Ustroni se opět uskuteční Ekumenický festival, tentokrát již po sedmnácté. Slavnostní otevření probíhající víc jak měsíc akce bude mít místo v Ustroňském muzeu.

Sedmnáctý ročník festivalu začíná v pátek 25. června v 17.00 hodin v Ustrońském muzeu Jana Jarockého v Ustroni vernisáží výstavy Mezi východem a západem.  Představí výtvory tvůrce ikon, umělce, malíře, grafika a konzervátora uměleckých děl Jerzeho Wojtowicze. Umělec bydlí a tvoří ve vesnici Płowce u Sanoku. Je zakladatelem Studia Ikony Karpackiej.

Jerzy Wojtowicz je absolventem Akademie výtvarných umění v Krakově. Od roku 1981 pracuje v Etnografickém muzeu (Muzeum Budownictwa Ludowego) v Sanoku). Jeho umělecká činnost se týká malířství, kresby, grafiky a konzervace a obnovy památek.

Významný odborník v oblasti obnovy památek

Jak je možno se dočíst na stránkách Podkarpatského muzea ve městě Krosno, na svém kontě má mnoho samostatných a skupinových výstav v Polsku. Svá díla prezentoval také v zahraničí, v Itálii, Nizozemsku a na Slovensku.

Je také významným odporníkem v oblasti obnovy památek,  realizoval zejména konzervaci polychromie z poloviny 19. století v pravoslavné cerkvi a rekonstrukci ikonostasu z 18. století v řeckokatolické cerkvi. Oba svatostánky se nachází v obci Komańcza v jihovýchodním Polsku.

K zajímavým konzervátorským počinům patří také restaurování souboru ikon v pravoslavném klášteře v obci Jabłeczna poblíž hranice s Běloruskem a v Muzeum Okręgowym ve městě Biała Podlaska.

Značný vliv na tvorbu umělce má místo, z kterého pochází, a v kterém tvoří. Sanok je výjimečné město, ve kterém se řadu staletí prolínaly dvě kultury, východní a západní. V současné době se tady nachází největší sbírka karpatských církevních  ikon v Polsku.

Fenomén Podkarpatí

Karpaty tvořily již dávno přirozenou kulturní hranici. Tady totiž spoluexistovaly dvě velké kultury: východní spjatá s byzantskou tradicí a pravoslavnou církví a západní spjatá s katolickou církví.

V mnoha městech a vesnicích v oblasti Karpat se nachází jak katolické kostely, tak i cerkve byzantského ritu. Různorodost a barvitost těchto dvou velkých duchovních kultur se pro umělce stala výzvou a zároveň inspirací, jelikož ve své tvorbě spojuje obě tyto tradice.

Ikony začaly vznikat už ve starověku. Do 19. století je vytvářeli mniši v zátiší klášterních pracoven, daleko od hluku civilizace.

Festival potrvá do 1. srpna

17. Ekumenický festival v Ustroni potrvá do 1. srpna. V rámci této události pořadatelé připravili řadu nejrůznějších akcí. Například v neděli 27. června v 16.00 hodin se v místním evangelickém kostele Apoštola Jakuba Staršího uskuteční hlavní koncert In Memoriam kněze Piotra Wowry v provedení Artis Symphony Orchestra pod taktovkou Jean Claude Hauptmanna.

V sobotu 10. července  19.00 se v dřevěném kostele sv. Anny v části Ustroně Nierodzim představí akordeonista Andrzej Caniboł. Ve čtvrtek 15. července v 18.45 hodin se v Katolické čítárně Jerzeho Nowaka bude možno si vyslechnout přednášku profesorky Aleksandry Skrzypietz ze Slezské university v Katovicích na téma účasti žen ve Slezských povstáních.

V pátek 30. července v 15.00 hodin v římskokatolickém kostele NPM Królowej Polski v Ustroni Hermanicích je v plánu prezentace knihy Piotra Stefaniaka „Św. Ojciec Dominik de Guzman – Apostoł Prawdy” (Sv. Otec Dominik de Guzman – Apoštol Pravdy). Setkání s autorem povede Dominika Szczawińska z rádia eM.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego